Звіт виконання Плану гідрометеорологічної діяльності Рівненського обласного центру з гідрометеорології за 2020 рік

Звіт виконання Плану гідрометеорологічної діяльності Рівненського обласного центру з гідрометеорології за 2020 рік

Метеорологічні спостереження, прогнозування,

гідрометеорологічне забезпечення та обслуговування

Метеорологічне прогнозування, забезпечення та обслуговування галузей господарства впродовж 2020 року здійснювалось згідно планів (виконання плану – 100%).

            Метеорологічні спостереження проводились на трьох метеостанціях області у визначені синоптичні строки та згідно Настанови гідрометстанціям і постам. Зауважень щодо грубих порушень, не випуску чи випуску невідповідної продукції не було. 

За звітний період було виконано спостережень: 188700, в т.ч. метеорологічних – 91000, авіаційних – 94400; випущено згідно програми спостережень опорної мережі: 8784 синоптичних телеграми (в тому числі 2196 - на метео ПГМ) і 2297 телеграм про небезпечні явища, 24 телеграми «Клімат». Грубих порушень в кодуванні інформації та якості спостережень не відмічалось.

Згідно Планів проводилися технічні навчання  та розбір помилок, допущених при кодуванні інформації,  навчання з вивчення змін до коду WAREP та інших керівних документів.

Технічне обслуговування та повірка приладів здійснювалося вчасно згідно затверджених Переліків повірки приладів.

Велися роботи згідно Планів підготовки метеостанцій області до роботи у весняно-літній період 2020р. та осінньо-зимовий період 2020-2021рр. (проводилися технічні навчання, перевірялися: стан готовності метеоприладів, практичні навики в проведенні метеоспостережень на робочих місцях техніків–метеорологів), за потреби та згідно керівних документів уточнювалися діючі Інструкції, Технології, тощо.

З благоустрою приміщень та прилеглої території за звітний період: постійно велися роботи з підтримання порядку на прилеглих територіях та в приміщеннях пунктів спостережень, проведено суботники, зрізалися дерева, фарбувалося обладнання на метеомайданчиках.

            Впродовж звітного періоду було складено 2928 прогнози загального користування: по території області та м. Рівне на добу (справджуваність – 94% та 90%), уточнених прогнозів на день (справджуваність – 96% та 92%), на 2-3 добу по території області (справджуваність – 93% та 92%).

Складено 3660 спецпрогнозів, в т.ч.: прогнозів для РАЕС – 366 та 366 – по автошляхах; прогнозів середньої добової температури – 732 (в тому числі прогноз уточненої середньої температури на день), прогнозів середнього вітру по висотах – 732, прогнозів МУВз – 1098 (справджуваність – 100%).

Також складено 470 (238 – терит., 232 – місто) попереджень про НМЯ І по території та місту (справджуваність – 97% та 94%), 5 попереджень про СМЯ ІІ по території та пункту (справджуваність – 86%). Спостерігалося НМЯ: по території – 145, по пункту – 99 (попереджуваність – 99% та 100% відповідно). Спостерігалося СМЯ ІІ: 5 – по території, 4 – по пункту (попереджуваність – 100%). Непопереджених СМЯ ІІ, СМЯ ІІІ не було.

За звітний період складено/доведено: бюлетенів – 189 щоденних гідрометеорологічних, 62 щоденних метеорологічних, 62 щоденних гідрологічних; 24 місячних (опис гідрометеорологічних умов та кліматичні характеристики і прогнозовані метеоумови на наступний місяць), 146 прогнозів пожежної небезпеки з розрахунком фактичного показника, 53 орієнтовних прогнози температури повітря на 10 діб для теплопостачальних підприємств, 1 сезонний прогноз погоди (на холодний період) з кліматичним аналізом, 35 оперативних інформацій про фактичний та очікуваний гідрометеорологічний режим (25-гідро та 10-метео). Сформовано 12 місячних оглядів забруднення НПС. Видано 577 довідок.

       Здійснювалося гідрометобслуговування: згідно регулярних договорів – 24-х споживачів,  разових договорів (за запитом) – 131.

Щомісячно проводилися технічні навчання, семінари з приводу розборів складних синоптичних ситуацій та метеоумов, помилкових прогнозів.

Згідно укладених договорів синоптики активно співпрацюють з телерадіокомпаніями. За звітний період синоптики з прогнозом погоди близько 1825 разів виходили в прямий ефір на РАДІО ТРЕК. Керівництво та спеціалісти 12 разів давали інтерв’ю, виступи, коментарі для місцевих телеканалів, радіо та видань.

            Збої в роботі, виникнення позаштатних ситуацій – виправлялися в терміновому порядку. Всі ремонтні роботи комп’ютерної техніки проводилися силами працівників центру.

            Для отримання гідрометеорологічної інформації використовуються в постійному режимі канали Інтернету. Інтернет зарезервовано технологією 3G з автоматичним переключенням.

Здійснюється контроль та наповнення оперативної бази даних гідрологічними  даними (за результатами спостережень гідрологічних постів області).

Для популяризації гідрометслужби спеціалістами проведено 5 екскурсій учням, вчителям ЗОШ та студентам вузів міста та області.

 Метеороологічне обслуговування польотів повітряних суден цивільної авіації у 2020 році здійснювалося відповідно до вимог Авіаційних правил України «Метеорологічне обслуговування цивільної авіації». За звітний період випущено 14517 одиниць метеозведень, складено 8808 одиниць прогнозів та попереджень по аеродрому, в т.ч.: 1281 - 9-ти годинних прогнозів погоди (справджуваність – 93%), 7241 - 2-х годинних (справджуваність – 98%), попереджень по аеродрому – 205.

 Спостерігалося 284 небезпечних для авіації явищ погоди (попереджуваність– 99%).

За звітний період обслуговано 66 літако-вильотів, з яких: 46 – по Україні, 16– міжнародних, 4 – аеродромних.

Зауважень до метеобслуговування та оформлення польотної документації не було.

Постійно представником керівництва з якості та уповноваженим з якості ведуться роботи по забезпеченню функціонування СУЯ МОА в ЦГМ (АМСЦ).

 

Агрометеорологічне забезпечення

Агрометеорологи Рівненського обласного центру з гідрометеорології впродовж 2020 року здійснювали весь комплекс агрометеорологічних спостережень згідно повної програми спостережень за основними 9 сільськогосподарськими культурами:

- озимі: жито, пшениця, ріпак;

- ярові: ячмінь;

- кукурудза;

- картопля;

- соя;

- капуста;

- люцерна.

Загалом за звітний рік було здійснено 3,279 тис. спостережень, з них 61% агрометеорологічних спостережень за станом с/г культур, верхнього шару ґрунту та сніговим покривом; 23% вимірювань температури ґрунту на глибинах 5см і 10см, глибини промерзання та відтавання ґрунту, залягання рівня ґрунтових вод; 16% визначень висоти, густоти, діаметра, елементів продуктивності, маси, структури врожаю с/г культур, вологості ґрунту, стану, критичних температур вимерзання та життєздатності зимуючих культур.

Запаси продуктивної вологи визначалися під 6 сільськогосподарськими культурами на 11 спостережних ділянках.

За 2020 рік було підготовлено 78 агрометеорологічних прогнозів, з них 46 прогнозів урожайності та валового збору сільськогосподарських культур (у 2020 році не оцінювались відповідно до вказівки УкрГМЦ через відсутність фактичних даних для оцінки), 32 фенологічних прогнози (середня справджуваність – 91%).

Було підготовлено і доведено:

- декадних агрометеорологічних бюлетенів по Рівненській області – 36;

- агрометеорологічних інформацій за місяць по Рівненській області – 12;

- оперативних агрометеорологічних інформацій – 19;

- Таблиць метеорологічних та агрометеорологічних спостережень (ТСГ-1) – 108 (36 таблиць по кожній станції);

- Таблиць вологості у відсотках від маси абсолютно сухого ґрунту і запаси вологи у ґрунті (ТСГ-6) – 74 (20 таблиць по метеостанції Сарни, 28 таблиць по метеостанції Рівне, 26 таблиць по метеостанції Дубно);

- агрометеорологічний щорічник – узагальнені результати метеорологічних і агрометеорологічних спостережень метеостанцій за 2018-2019 сільськогосподарський рік – 1;

- тижневих агрометеорологічних оглядів у вегетаційний період – 34;

- інформацій про середню суму опадів за місяць – 12;

- інформація про середню суму опадів за 2019 рік – 1.

Агрометеорологічні умови 2020 року на території Рівненської області не були кращими відносно умов року, що йому передував. Відновлення вегетації у 2020 році відбулося, як і минулого року – на початку березня; впродовж квітня відмічався дефіцит атмосферних опадів, низька відносна вологість повітря, спостерігалося явище атмосферної засухи, що призводило до стрімкого зменшення рівня вологозабезпеченості орного шару ґрунту; в травні переважала надмірна кількість атмосферних опадів, що ускладнювало та практично унеможливлювало проведення та завершення посівних робіт, відмічалися заморозки і град; впродовж червня зберігалася надмірна кількість опадів, яка сприяла появі та стрімкому росту бур’янів; в липні та серпні переважав високий температурний режим, висока відносна вологість повітря, відмічалися достатні атмосферні опади, внаслідок чого існувала висока ймовірність розвитку та поширення захворювань сільськогосподарських культур; впродовж вересня суха та спекотна погода сприяла завершенню формування та достиганню врожаю, однак умови були несприятливі для посіву озимини під врожай 2021 року; впродовж жовтня спостерігалася прохолодна та дощова погода, яка була малосприятливою для збору врожаю, однак сприятливою для проростання зерна та появи дружних сходів озимини; в перші дві декади листопада зберігалася тепла погода, завдяки якій посіви озимини продовжували розвиватись, однак припинення вегетації настало у доволі ранніх фазах – «третій листок» (на більшій частині області) та «сходи» (центральні райони), що є малосприятливим для безпечної перезимівлі озимих культур.

 

Спостереження за забрудненням атмосферного повітря

комплексної лабораторії спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища

За 2020 рік відібрано і проаналізовано 25 340 проб атмосферного повітря по 11 інгредієнтах (при плані 25 290 проб). 

Проводилось визначення рН атмосферних опадів. Усі прилади, які використовуються у роботі лабораторії пройшли повірку у ДП „Рівнестандартметрологія”.

Протягом 2020 року надавалась інформація для розробки проектів гранично допустимих викидів (ГДВ) в атмосферне повітря.

У березні (холодний період )та червні (теплий період) місяці 2020 р. проведена методична інспекція по контролю за відбором проб атмосферних опадів для визначення кислотності на АМСЦ Рівне та на визначення хімічного складу і відбору проб снігового покриву на основі снігомірної зйомки на М Сарни, копії актів інспекцій надіслані до ЦГО ім. Бориса Срезневського.

Дані спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у вигляді довідок щомісячно надавались місцевим органам влади та зацікавленим організаціям.

Підготовлені та надіслані до ЦГО ім. Бориса Срезневського:

- «Щорічник про стан забруднення атмосферного повітря за 2019 р.»

- «Довідка про стан забруднення атмосферного повітря за 2019 р.» для Екослужб.

- «Звіт про виконання програми спостережень за забрудненням атмосферного повітря за І квартал, І півріччя, 9 місяців  та за 2019 р.».

- «Внутрішньолабораторний контроль за І та ІІ півріччя» на визначення забруднювальних речовин в атмосферному повітрі .

Проведена робота по програмі «АРМ»АЕРОХІМІЯ»., формування журналів ТЗА.

Підготовлені та відправлені фільтри на визначення важких металів в атмосферному повітрі до ЦГО ім. Бориса Срезневського.

Проводилися інспекції ПОСТів спостереження за станом забруднення атмосферного повітря.

Надіслані до ЦГО ім. Бориса Срезневського на перевірку та погодження градуювальні графіки на визначення забруднювальних речовин в атмосферному повітрі.

Підготовлена інформація до доповіді про стан навколишнього природного середовища та Екологічного паспорту області за 2019 р.

Проводились та надсилались Звіти прогнозування метеоумов формування рівнів забруднення атмосферного повітря по місту. Складено 235 прогнозів.

Справджуваність прогнозів по загальний рівень забрудненості – 99,0%, по високий рівень забрудненості - 73,0 %.

 

Спостереження за забрудненням поверхневих вод

комплексної лабораторії спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища

            З початку 2020 року згідно постанови КМУ від 19.09.2018 року №758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» змінились плани по роботі сектору забруднення поверхневих вод.

            На протязі року Рівненською хімлабораторією щомісячно відбирались проби поверхневих вод річок на території Тернопільської, Івано-Франківської, Хмельницької областей та Рівненського району, окрім того надходили проби з Закарпатської області від Закарпатського ЦГМ.

            Загалом було отримано та проаналізовано 420 проб води, що становить 100% виконання річного плану.

            У звітному році своєчасно надавалась інформація усім зацікавленим організаціям та установам, також видавались довідки для розробки проекту скидів ГДС. Усі гідрохімічні дані за рік направлені до головної бази ЦГО ім. Бориса Срезневського у м. Київ.

       Прилади, якими оснащена лабораторія своєчасно пройшли повірку у ДП «Рівнестандартметрологія».

 

Спостереження за радіаційним забрудненням навколишнього

природного середовища

Регіональна лабораторія спостережень за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища Рівненського ЦГМ план роботи з моніторингу за радіаційним забрудненням навколишнього природного середовища в зоні діючих Рівненської та Хмельницької АЕС, та спостереження за радіаційним забрудненням атмосферного повітря на території західних областей України виконала в повному об’ємі. Змін у складі мережі спостереження за радіаційним забрудненням навколишнього природного середовища за звітний період не було. Всі пункти спостереження за атмосферними випадіннями працювали стабільно

Нижче подається інформація по кожному з видів робіт, що проводились в лабораторії за звітний період 2020 року:

1.Радіометричний аналіз проб атмосферних випадінь.

Проводився радіометричний аналіз проб атмосферних випадінь по 19 пунктах спостереження 9 західних областей: Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Львівської.

Всього за 2020 рік по всіх пунктах спостереження надійшло і проаналізовано 3477 проб.

План надходження планшетів з мережі спостережень виконано на 100 %, план лабораторних досліджень виконано на 100% (надійшло і проаналізовано 3477 проб).

За результатами аналізу проб атмосферних випадінь було підготовлено і направлено в ЦГО ім. Бориса Срезневського 228 таблиць КАР-2 по 19 пунктах спостереження.

За звітний період було відібрано 60 проб атмосферних випадінь і направлено в лабораторію радіаційного контролю повітря ЦГО ім. Бориса Срезневського для проведення зовнішнього лабораторного контролю.

В межах нашої компетенції з методичного керівництва підпорядкованою мережею було підготовлено та доведено до зацікавлених осіб 2 огляди про надходження проб атмосферних випадінь з 19-ти пунктів спостереження.

2.Гама-спектрометричний аналіз проб атмосферних випадінь.

Щомісячно проводився гама-спектрометричний аналіз проб атмосферних випадінь на вміст цезію-137 по 19 пунктах спостереження. Проаналізована 228 проба атмосферних випадінь, що складає 100% від планових показників.

3.Експедиційні роботи.

           Відібрано в зоні дії РАЕС та ХАЕС проби води, та підготовлено їх до аналізу на вміст на цезію-137 – 8 проб (100%).          

           Відібрано в зоні дії РАЕС та ХАЕС, та підготовлено до аналізу на вміст цезію-137 проби ґрунтів – 30  проби (100%).

           Підготовлено  проби води  для аналізу на стронцій-90 в ЦГО– 8 проб (100 %).

           Підготовлено  проби ґрунтів  для аналізу на стронцій-90 в ЦГО– 30 проб (100 %).

4.Спектрометрія.

Виконано аналіз проб води відібраних в зоні дії РАЕС та ХАЕС  на вміст в них  цезію-137.  ( план виконано на 100%). Проводився  аналіз проб ґрунтів відібраних в зоні дії РАЕС та ХАЕС на вміст в них цезію-137 та калію-40( план виконано на 100%).

5.Спостереження за ПЕД гама-випромінювання.

Щоденно проводились  спостереження за потужністю  експозиційної дози гама-випромінювання по м. Рівне,  АМСЦ  Рівне,  М Сарни та М Дубно. За звітний період проведено 1098 замірів  по трьох пунктах мережі спостереження , що складає 100 % від плану, та додатково до плану 251  замір за  місцем розташування  лабораторії

Прилади, що знаходяться на балансі Рівненського ЦГМ і використовуються для проведення робіт з радіоекологічного моніторингу навколишнього середовища на даний час пройшли державну повірку і знаходяться в робочому стані. За звітний період було повірено 12  засобів вимірювальної техніки, калібровано одне джерело іонізуючого випромінювання та атестована 1 одиниця лабораторного обладнання. Підготовлено і направлено ГЦЗО УкрГМЦ 2 звіти по формі СТ-1М ( раз на півріччя).

За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території в 2020 році була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.