Яким був агрометеорологічний квітень та прогнози на вегетаційний період 2022 року

Після значних коливань температурного режиму повітря впродовж перших двох декад квітня, врешті у третій – він набув більш плавного ходу з тенденцією до підвищення. Спостерігались часті опади різної інтенсивності та характеру (у першій та другій декадах ще спостерігався сніг, мокрий сніг та снігова крупа). Місячна кількість опадів перевищувала кліматичну норму на 42-161%, в результаті чого сформувались переважно «оптимальні»-«надмірні» запаси продуктивної вологи ґрунту в орному та метровому шарах спостережних полів.

Впродовж місяця зафіксовано 12-14 днів із заморозками, що максимально сягали 8° морозу та не завдали пошкоджень сільськогосподарським культурам.

Озимина (пшениця та жито) на спостережних полях Рівненщини впродовж квітня кущилась, місцями в останні дні місяця вже відмічалась фаза «нижній вузол соломини». Ярий ячмінь досяг фази «третій листок», окрім того у посівів центральних районів спостерігалось «утворення вузлових коренів». У середині місяця на полях області здійснювалась посадка картоплі. Через місяць після посіву було відмічено сходи у соняшника. А в люцерни у третій декаді квітня спостерігався початок росту стебла.

Стан посівів був добрим, у другій половині місяця на спостережних полях зріс рівень забур’янення.

Фенологічний розвиток плодових дерев (вишні, яблуні, груші) досяг фази «розгортання перших листків». У дикорослих дерев області (береза, акація, бузок на півдні, береза та клен – на півночі) також відзначена фаза «розгортання перших листків». Береза та клен північних районів у кінці квітня почали цвісти.

Незважаючи на сповільнення темпів розвитку рослин під впливом низьких температур впродовж перших двох декад, агрометеорологічні умови місяця можна оцінити як сприятливі. Короткочасний град у першій декаді квітня на території південних районів, заморозки – не завали пошкоджень сільськогосподарським культурам. Для проведення польових робіт умови оцінювались як сприятливі за винятком днів з помірними опадами та днів зі значним зволоженням верхніх шарів ґрунту. Строки настання масових фенофаз у сільськогосподарських культур були переважно більш ранніми як у порівнянні з середніми багаторічними (відхилення коливались в межах 8-15 днів), так і з минулорічними (відхилення коливались в межах 4-16днів). Виняток складали озиме жито півночі (середньобагаторічна дата настання фази «кущіння» – 19 жовтня, фактична – 10 квітня), яблуня та груша північних районів (відхилення від середньобагаторічних та минулорічних строків – 11-12 днів). Майже на 2 тижні раніше, аніж минулого року спостерігались сходи соняшника, однак така ситуація сформувалась за рахунок доволі ранніх строків його посіву.

Щодо умов посіву пізніх теплолюбних культур, то важливим індикатором їх оптимальності є температура ґрунту на глибині загортання насіння. Для більшості сільськогосподарських культур пізнього посіву оптимальним температурним режимом у шарі ґрунту 5-10см є +10-12°С. Таких рівнів на території Рівненщини вже було досягнуто з 25 квітня, однак потрібен був час для їх стабілізації. Аналіз температур квітня 2022року та прогноз погоди  свідчать про те, що оптимальними строками початку сівби кукурудзи цього року є перша декада травня. Запаси продуктивної вологи станом на кінець квітня також свідчать про формування сприятливих умов для посіву пізніх теплолюбних культур. Оптимальні строки сівби гречки очікуються дещо пізніше – з другої декади травня, оскільки вона є більш чутливою до ймовірних зниження температур.

Згідно агрометеорологічних прогнозів щодо умов вегетаційного періоду 2022р.: очікується, що рівень теплозабезпеченості складе близько 2590-2620º (що близько до минулорічних фактичних значень), а його тривалість становитиме 202 дні (фактична минулорічна середня по області тривалість складала 230 днів).