Як глобальне потепління позначиться на зимових видах спорту

Ідея, провести зимову олімпіаду в місті, де середня температура лютого становить цілком комфортні 6 градусів за Цельсієм, а температура у розташованих неподалік горах коливається десь на рівні нульової позначки - була ризикованою.

Але цей досвід наочно показує найближче майбутнє змагань з зимових видів спорту в будь-який інший точці планети і труднощі для любителів зимового екстриму. Причиною тому - глобальне потепління. Адже з кожним роком середня температура Землі зростає, і сніжного покриву випадає все менше (аномальні снігопади цього року - окрема історія).

У північній півкулі сніговий сезон з кінця 1970-х років скоротився на три тижні, а сніжний покрив, згідно з наявними прогнозами, істотно скоротиться до кінця цього століття, про що йдеться в доповіді, опублікованій у вересні минулого року Міжурядовою групою з питань зміни клімату.Існує значна невизначеність в регіональних прогнозах для окремих гірськолижних регіонів, проте дослідники клімату стверджують, що моделі збігаються, коли йдеться про більш масштабні виміри. Фізик і фахівець з клімату з Женевського університету Мартін Беністон каже, що в другій половині XXI-го століття, як наголошується в існуючих моделях, ми станемо свідками великих змін в області температури і випадання опадів. У цьому сезоні швейцарський курорт Верб'є «Чотири долини» демонтував два крісельних підйомника, оскільки нижня частина льодовика тортіно, розташована на висоті 2800 метрів, скоротилася на 40 метрів всього за 15 років.

Перспективи не скрізь такі похмурі, принаймні, на найближчий час. Більш тепла атмосфера здатна утримувати більше вологи, і тому підвищення температури може призвести до збільшення кількості снігу в певних місцях на великій висоті, - наприклад, на гірських схилах в Новій Зеландії і в деякій частині Швейцарських Альп - протягом декількох десятиліть, перш ніж зимові температури не подолають нульову позначку. Насправді середня кількість опадів у вигляді снігу на гірськолижному курорті Верб'є в останнє десятиліття виявилося більше, ніж у попередні три десятки років. Але і цей район має зіткнутися з великими температурними коливаннями, більш теплими зимами, а також такими зимами, коли передбачити що-небудь буде взагалі дуже складно.

Не тільки кількість снігу є визначальним фактором для занять такими зимовими видами спорту, як гірські лижі та сноуборд. Його якість також має значення, підкреслює Енн Ноліна, фахівець з гідрології снігу Університет Орегон в місті Корваліс. Тепла, більш волога погода сприяє випаданню більш важкого, вологого снігу, а не сухого, пухнастого снігу - champagne powder,- який дуже високо цінують любителі гірськолижного спорту. Штучний сніг, який створюють за допомогою снігових гармат, часто виходить крижаним, і він ідеальний для створення основи для високошвидкісних трас, однак менше підходить для звичайних любителів гірських лиж. А температури, близькі до нульової, підвищують ризик того, що опади будуть вже випадати у вигляді дощу, а не снігу , що збільшує щільність снігового покриття.

Поки не ясно, що означає для майбутніх Олімпійських ігор мінливий характер зими. Змагання вже планують з урахуванням примх погоди і клімату, а почалося це ще десятки років тому, коли було прийнято рішення про перенесення змагань з фігурного катання, швидкісному бігу на ковзанах, хокею на льоду і керлінгу в закриті зали.Кількість місць, здатних прийняти змагання з зимових видів спорту, буде скорочуватися в міру потепління клімату. Більш холодні, розташовані в горах міста, можливо, прекрасно підходять для цього, однак вони не мають відповідну інфраструктуру, яка дозволила б їм розмістити величезну кількість спортсменів, глядачів і організаторів. Доведеться приймати непрості рішення.

http://www.meteoprog.ua/ua/news/44554/