Вплив умов травня на темпи розвитку сільськогосподарських культур

Травень цього року розпочався ефективними атмосферними опадами, внаслідок чого на території Рівненської області припинилася атмосферна засуха, яка тривала впродовж березня-квітня.

З одного боку значні за кількістю атмосферні опади сприяли покращенню умов вологозабезпечення сільськогосподарських культур, а з іншого боку – низький температурний режим сповільнював темпи розвитку посівів та плодових дерев. Окрім того, нічні заморозки створювали загрозу пошкодження, особливо вразливими були теплолюбні та овочеві культури. Також єдиний день із градом (27 травня), що спостерігався місцями на території області, спричинив пошкодження посівів кукурудзи центральних районів.

Проте порівняння фактичних строків настання фаз розвитку у сільськогосподарських культур із середніми багаторічними, вказує на те, що : для озимих культур строки були переважно наближеними до ранніх; для ярих центральних районів строки настання фаз у травні були наближеними до ранніх, а от південних районів – до середніх багаторічних; у ранні строки розвивалась і кукурудза центральних районів; ранні сходи картоплі на півночі перейшли у фазу «утворення бокових пагонів» ближче до строків, що відповідали середнім; у ранні строки було висаджено пізньостиглі сорти капусти на півночі області; плодові ж культури північних районів (яблуня та груша) розвивалися впродовж квітня у строки, що або відповідали середнім, або були до них близькими.

Відтак, умови травня були близькими до сприятливих для розвитку сільськогосподарських культур та плодових дерев, за винятком поодиноких днів із заморозками та градом.