Українські вчені придумали , як створити міні-хмари

Харківські вчені створили « Кліматичну камеру» , в якій створюють штучні хмари і туман , а також вивчають способи впливу на опади. Винахідники сподіваються , що в майбутньому ці знання допоможуть боротися з надзвичайними ситуаціями .
Пристрій для лабораторних досліджень придумали і зібрали в Національному університеті цивільного захисту України . Міні- хмари створюються в герметичній металевій камері з однією скляною стінкою. Для цього її обсяг заповнюють дрібнодисперсною (що складається з дрібних окремих частинок) рідиною з таким же розміром крапель , як в хмарах атмосфери або тумані. Після цього штучну хмару різними способами змушують вибухнути дощем . «Ми досліджуємо механізми фізичного і хімічного впливу на процеси формування опадів , для того щоб опади пішли раніше, ніж вони формуються в звичайних умовах. Надалі результати досліджень ми хочемо застосовувати для гасіння степових , лісових пожеж і ліквідації повеней . У другому випадку потрібно , щоб хмара не дійшла до області повені , щоб дощ пішов раніше » , - розповів один з розробників - замначальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Максим Кустов . Учені працювали над винаходом два роки , тепер же пристрій запатентували .
За словами Кустова , хімічні механізми впливу на опади застосовуються давно , ще в середині минулого століття за допомогою літаків почали розпилювати в небі йодисте срібло. Така методика застосовується в реальних умовах і сьогодні. «Але йодисте срібло досить дорога речовина , поки для ліквідації надзвичайних ситуацій в Україні його не використовують , і ми хочемо підібрати нові , дешевші речовини , наприклад , експериментуємо зараз з домішками звичайної харчової солі , дрібнодисперсним цементом » , - зазначив Кустов .
Фізичним способом на опади вчені-рятувальники впливають за допомогою електромагнітного випромінювання і звукових хвиль , використовуючи магнетрон і мегафон . « Такі способи раніше не застосовувалися. Ми вивчаємо , за яких умов - температурі , вологості , атмосферному тиску , - і при якої потужності і тривалості випромінювання можна прискорити випадання опадів » , - пояснив Кустов . Щільність хмари або туману вимірюють лазером : промінь пропускають через камеру , на зворотному боці фіксується потужність випромінювання ; чим більше щільність , тим сильніше промінь розсіюється і слабкіша потужність випромінювання . Фотоприймач , датчики температури , вологості і тиску в камері під'єднані до пульта управління , який всі дані виводить на комп'ютер. «Наприклад , проводячи дослідження ми з'ясували , що сам по собі туман в камері осідає протягом п'яти хвилин , а при використанні електромагнітного випромінювання - за 10-15 секунд. Зараз ми з'ясовуємо , чому це так , які процеси відбуваються » , - додав Кустов .
Остерігатися негативних наслідків для екології від розробки не варто. Заступник декана екологічного факультету ХНУ Надія Максименко запевняє: на клімат і погодні умови суміжних територій це не вплине , посух не спричинить. Щоб дощ випав раніше, ніж накопичиться волога , досить привнести більше молекул води в атмосферу , оскільки над пожежею висока температура , волога випаровується , хімічні реагенти допоможуть волозі досягти землі .

 

ГЕОГРАФІКА
географічний портал