Сприятливість агрометеорологічних умов першої половини зимового періоду 2021 року для озимих культур

У порівнянні із минулим роком, січень 2021 року загалом виявився значно холоднішим, однак спостерігались значні коливання температурних показників (амплітуда коливання середньодобових температур впродовж місяця – 23-24ºС).  Така нестабільність температурного режиму є несприятливим фактором перезимівлі озимих зернових культур.

Окрім того, у середині місяця – 15-19 січня – на території області сформувались небезпечні умови для зимуючих культур, що характеризувались низькими мінімальними температурами повітря  (до 21-25° морозу) та недостатньою висотою снігового покриву (8-12см) для надійного захисту рослин. У дні, коли висота снігового покриву ≤20см, а мінімальні значення температур повітря знижуються до ≤20°С морозу – виникає загроза пошкодження кореневої системи зимуючих культур, що в подальшому може призвести до їх загибелі.

Найбільш несприятливою була ситуація у центрі області, оскільки загрозливі умови зберігались впродовж 4-х днів поспіль. На решті території області такі умови спостерігались впродовж 1-2 днів. Для оцінки наслідків таких умов та визначення життєздатності зимуючих культур, 25 січня агрометеорологами області було відібрано моноліти зі зразками озимої пшениці, озимого ріпаку та багаторічних трав (люцерни) на відрощування.

Глибина промерзання ґрунту впродовж місяця варіювалась, спостерігалось і повне відтавання у середині періоду. Станом на кінець місяця спостерігалось чергове незначне промерзання ґрунту.

Як і промерзання ґрунту, сніговий покрив на території області також був нестійким впродовж місяця: повністю зійшовши у середині третьої декади, до кінця місяця знову спостерігалось його утворення висотою 8-15см.

За результатами спостережень за показником мінімальної температури ґрунту на глибині 3см (глибина залягання вузла кущіння) було розраховано критичні температури вимерзання озимих культур. Впродовж місяця розрахункові значення були значно нижчими фактично зафіксованих температур та становили: для озимого жита – 13-16° морозу, для озимої пшениці – 14-15° морозу.

В цілому, агрометеорологічні умови січня було оцінено як «задовільні».