Радіаційна обстановка на території Рівненської області в липні 2020 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Національною гідроме-  теорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

     За регламентом спостережень визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

    -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

     В рамках фонового радіаційного моніторингу для оперативного контролю за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища  Рівненським ЦГМ щоденно проводяться спостереження за потужністю експозиційної дози (ПЕД) гама-випромінювання по м.Рівне, АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно.  Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

   В липні місяці 2020 року було проведено 116 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження.  Середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби що розташовані в межах Рівненської області коливалися від 11 мкР/год (М Дубно) до 13 мкР/год (м.Рівне територія радіологічної лабораторії), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Дубно  (9 мкР/год)  та   АМСЦ Рівне (15 мкР/год).  

          Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з червнем  2020 року та липнем  2019 року, не встановлено. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.

     В липні місяці   2020  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в липні 2020 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 1,1-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,1 -2,9 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,2-1,7 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у липні 2020 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.