Радіаційна обстановка на території Рівненської області в березні 2021 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Діюча в Україні система моніторингу радіоактивності атмосфери спирається на стаціонарну мережу пунктів спостереження, основна частина яких розташована на метеорологічних станціях і постах УкрГМЦ. Таких постів на території Рівненської області є три: АМСЦ Рівне, М Сарни, М Дубно, крім того до складу Рівненського ЦГМ входить Регіональна лабораторія спостережень за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища.

     За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 год. зимового і о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні о 09 год. зимового і о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

    В березні місяці 2021 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 10-13 мкР/год , максимальні знаходяться  в межах– 12-16 мкР/год..

    Середні значення потужності експозиційної дози гамма-випромінювання в березні 2021 року по пунктах спостереження, що входять в структуру Рівненського ЦГМ становили  відповідно: АМСЦ Рівне - 15  мкР/год., М Сарни - 11  мкР/год., М Дубно - 12  мкР/год., лабораторія м.Рівне -13  мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  березні   2021 року -   13 мкР/год.

     Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з лютим 2021 року та березнем 2020 року, не встановлено. Результати досліджень свідчать, що розподіл середньомісячної потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання у березні  місяці  поточного року на території Рівненщини не перевищує природного фону, який складає 8–16 мкР/год для території України, та майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

     В березні місяці   2021 року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32 проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в березні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу (у лютому 2021 року 1,7 Бк/м2 за добу). ). Мінімальні разові значення коливалися в межах 0,7-1,0 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5-2,8 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,7 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території в березні місяці поточного року була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.