Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.
За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення:
- потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)
- сумарна β-активність атмосферних випадінь.
Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно о 08 год. зимового і о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно), та в робочі дні о 09 год. зимового і о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.
В березні місяці 2019 року було проведено 113 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 10-12 мкР/год , максимальні знаходяться в межах– 13-17 мкР/год..
Середні значення потужності експозиційної дози гамма-випромінювання в березні 2019 року по пунктах спостереження, що входять в структуру Рівненського ЦГМ становили відповідно: АМСЦ Рівне - 14 мкР/год., М Сарни - 12 мкР/год., М Дубно - 12 мкР/год., лабораторія м.Рівне -13 мкР/год.. Середнє значення потужності експозиційної дози гамма – випромінювання на території Рівненської області в березні 2019 року - 13 мкР/год.
Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з лютим 2019 року та березнем 2018 року, не встановлено. Результати досліджень свідчать, що розподіл середньомісячної потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання у березні місяці поточного року на території Рівненщини не перевищує природного фону, який складає 8–16 мкР/год для території України, та майже в два рази нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25 мкР/год.
В березні місяці 2019 року радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних випадінь по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32 проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.
Сумарна бета-активність атмосферних випадінь в березні 2019 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу (у лютому 2019 року 1,8 Бк/м2 за добу). ). Діапазон середньомісячних значень щільності бета-активних випадань на пунктах мережі спостережень становив 1,7–1,9 Бк/м2за добу. Мінімальні разові значення коливалися в межах 1,0-1,1 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,7-2,8 Бк/м2/за добу.
За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,6 рази.
Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище
За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території в березні місяці поточного року була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.