Радіаційна обстановка на території Рівненської області у вересні 2019 року за даними спостережень Рівненського ЦГМ

    Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

     За регламентом спостережень визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання для достовірності отриманих результатів проводяться щоденно у визначений програмою спостережень час доби   на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне).

    В вересні місяці 2019 року було проведено 111 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували  10-13 мкР/год , максимальні – 13-18 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з серпнем  2019 року та вереснем 2018 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  вересні 2019 року -  14  мкР/год.

     В вересні місяці   2019  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в вересні 2019 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,9-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,6 -3,0 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,7 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь за результатами першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

    В серпні-вересні місяці радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ, згідно планів роботи на 2019 рік, та в рамках виконання радіоекологічного моніторингу навколишнього природного середовища в зоні дії АЕС, проводились роботи з відбору проб води  та грунтів в зоні дії Рівненської та Хмельницької АЕС. Проби доставлені в лабораторію для  радіонуклідного аналізу.

     По периметру 30-ти кілометрової санітарно-захисної зони РАЕС та ХАЕС в точках відбору проб грунтів  проводилась гамма-зйомка місцевості. За результатами проведених спостережень  середнє значення потужності експозиційної дози гама-випромінювання  становить  в зоні дії РАЕС - 12 мкР/год , ХАЕС - 11 мкР/год.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у вересні 2019 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.