Радіаційна обстановка на території Рівненської області у травні 2022 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Здійсненням систематичного радіаційного моніторингу довкілля в нашій країні займається національна гідрометеорологічна служба України, що виконує регулярні спостереження на розгалуженій мережі, яка охоплює всю територію держави.

   Рівненський ЦГМ, як складова національної гідрометеорологічної служби України,  у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери проводить спостереження за:

   -  потужністю експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)  на 3 стаціонарних постах в межах області: АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно (всього в Україні - 155 стаціонарних постів) ,та на території радіологічної лабораторії м.Рівне;

   - сумарною  β-активністю атмосферних випадінь на 2-х стаціонарних постах АМСЦ Рівне, М Сарни.

     Для достовірності отриманих результатів спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків,  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне).

    В травні місяці 2022 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували  10-11 мкР/год , максимальні – 12-16 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з квітнем  2022 року та травнем  2021 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  травні  2022 року -  13  мкР/год., що майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

     В травні місяці   2022  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в травні 2022 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,9-1,3 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5 -2,6 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,4-1,5 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

    В травні місяці радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ, згідно плану роботи на 2022 рік, та в рамках виконання радіоекологічного моніторингу навколишнього природного середовища в зоні дії ХАЕС по периметру 30-ти кілометрової санітарно-захисної зони станцій в точках відбору проб грунтів  проводилась гамма-зйомка місцевості. За результатами проведених спостережень  потужність експозиційної дози гама-випромінювання в зоні дії: ХАЕС  знаходиться  в межах 09-13 мкР/год.,  середнє значення становить  - 11 мкР/год.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у травні 2022 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.