Радіаційна обстановка на території Рівненської області у травні 2021 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Радіація

Фахівцями Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводиться щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.  За регламентом спостережень, визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

       -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

      - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

     Для достовірності отриманих результатів спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне).

    В травні місяці 2021 року було проведено 111 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували  10-13 мкР/год , максимальні – 13-18 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з квітнем  2021 року та травнем  2020 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  травні  2021 року -  13  мкР/год ., що майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

     В травні місяці   2021  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в травні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,9-1,1 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,4 -2,5 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,4-1,5 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у травні 2021 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

Довідково:

Основними видами іонізуючого випромінювання, з якими нам найчастіше доводиться стикатися є:    - альфа-випромінювання;     - бета-випромінювання;     - гамма-випромінювання;- рентгенівське випромінювання.

Відмінність цих   видів випромінювання полягає в їх фізичних  характеристиках, в походженні, у властивостях, в радіотоксичності і вражаючій дії на біологічні тканини.