Радіаційна обстановка на території Рівненської області у січні 2021 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

    За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення атмосферного повітря:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

   Для достовірності отриманих результатів  спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 год. зимового і о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні о 09 год. зимового і о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне).

    В січні місяці 2021 року було проведено 107 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 09-11 мкР/год , максимальні були  в межах– 13-15   мкР/год..

    Середні значення потужності експозиційної дози гамма-випромінювання в січні 2021 року по пунктах спостереження, що входять в структуру Рівненського ЦГМ становили  відповідно: АМСЦ Рівне – 12  мкР/год., М Сарни - 12  мкР/год., М Дубно - 12  мкР/год., лабораторія м.Рівне -13  мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  січні   2021 року -   12 мкР/год.

     Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з груднем 2020 року та січнем 2020 року, не встановлено. Результати досліджень свідчать, що розподіл середньомісячної потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання у січні місяці  поточного року на території Рівненщини не перевищує природного фону, який складає 8–16 мкР/год для території України, та майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

     В січні місяці   2021  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в січні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні разові значення коливалися в межах 1,0-1,1 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,4-2,8 Бк/м2/за добу.

          За контрольований період перевищень допустимих (за НРБУ-97) концентрацій радіонуклідів у атмосферному повітрі на території Рівненської області  не зареєстровано, не спостерігалось також і різких коливань величини сумарної бета-активності. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,4-1,7 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території у січняі 2021р. була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

 

      Цікаве про радіацію._______

  • Радіоактивне випромінювання  можно виявити і в деяких  рослинах. Найбільш  радіоактивним фруктом  в світі є банан. Але  радіоактивних елементів в ньому настілки мало, что отримати променеву хворобу, харчуючись  одними лише бананами все життя, неможливо.