Радіаційна обстановка на території Рівненської області у січні 2020 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

         Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

    За регламентом спостережень, визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

     Для достовірності отриманих результатів спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 годині зимового та   09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о  09 годині зимового та 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне).

    В cічні місяці 2020 року було проведено 114 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальне значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становило 11 мкР/год , максимальні знаходились  в межах– 12-15 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з груднем 2019 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  січні  2020 року -  13  мкР/год., що відповідає фоновим значенням і майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

    В січні місяці   2020 року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в січні 2020 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу, що значно нижче котрольного рівня, який складає  110 Бк/м.кв. за добу.

     За контрольований період перевищень допустимих (за НРБУ-97) концентрацій радіонуклідів у атмосферному повітрі на території Рівненської області  не зареєстровано, не спостерігалось також і різких коливань величини сумарної бета-активності. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,3-1,5 рази.

         За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у січні 2020 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.