Радіаційна обстановка на території Рівненської області у серпні 2022 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології у рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Національною гідрометеорологічною службою України, проводять постійний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

 У рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери проводиться спостереження за:

   -  потужністю експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)  на 3 стаціонарних постах в межах області: АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно (всього в Україні - 155 стаціонарних постів) ,та на території радіологічної лабораторії м.Рівне;

   - сумарною  β-активністю атмосферних випадінь на 2-х стаціонарних постах АМСЦ Рівне, М Сарни.

Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

У серпні місяці 2022 року було проведено 113 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах спостереження.  Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області знаходились в межах  10-12 мкР/год , максимальні – 12-15 мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  серпні 2022 року -  13  мкР/год.

Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з липнем  2022 року та серпнем  2021 року, не встановлено. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.

У серпні 2022  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в серпні 2022 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,7-0,9 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5 -2,7 Бк/м2/за добу.

 За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,6 рази.

Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території у серпні 2022 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.