Радіаційна обстановка на території Рівненської області у серпні 2021 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Національною гідроме-теорологічною службою України проводять постійний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

Для оперативного контролю за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища  Рівненським ЦГМ щоденно проводяться спостереження за потужністю експозиційної дози (ПЕД) гама-випромінювання по м.Рівне, АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно.  Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

У серпні місяці 2021 року було проведено 114 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах спостереження.  Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області знаходились в межах  10-12 мкР/год , максимальні – 13-15 мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  серпні 2021 року -  13  мкР/год.

Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з липнем  2021 року та серпнем  2020 року, не встановлено. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.

У серпні місяці   2021  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в серпні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,8-0,9 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,9 -3,3 Бк/м2/за добу.

За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,6-1,8 рази.

Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

 За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у серпні 2021 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.