Радіаційна обстановка на території Рівненської області у лютому 2023 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

     Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери. Перенесення радіоактивних продуктів з повітряними масами є самим швидким поширенням радіоактивного забруднення на значні відстані від джерела, тому спостереження за радіоактивним забрудненням атмосфери є найважливішою ланкою в усій системі моніторингу радіоактивного забруднення навколишнього середовища.

    За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 год. зимового і о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні о 09 год. зимового і о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

    В лютому місяці 2023 року було проведено 104 заміри ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 10-12 мкР/год , максимальні знаходяться  в межах– 14-15 мкР/год..

    Середні значення потужності експозиційної дози гамма-випромінювання в лютому 2023 року по пунктах спостереження, що входять в структуру Рівненського ЦГМ становили  відповідно: АМСЦ Рівне - 12  мкР/год., М Сарни - 11  мкР/год., М Дубно - 13  мкР/год., лабораторія м.Рівне -13  мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  лютому   2023 року -   12 мкР/год.

     Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з січнем 2023 року та лютим 2022 року, не встановлено. Результати досліджень свідчать, що розподіл середньомісячної потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання у лютому  місяці  поточного року на території Рівненщини не перевищує природного фону, який складає 8–16 мкР/год для території України, та майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

     В лютому місяці   2023  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 28  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в лютому 2023 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні разові значення коливалися в межах 1,0-1,3 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5-2,6 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,4-1,5 рази.

    Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території протягом лютого 2023р. була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.