Радіаційна обстановка на території Рівненської області у листопаді 2020 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери. Діюча в Україні система моніторингу радіоактивності атмосфери спирається на стаціонарну мережу пунктів спостереження, основна частина яких розташована на метеорологічних станціях і постах УкрГМЦ. Таких постів на території Рівненської області є три: АМСЦ Рівне, М Сарни, М Дубно, крім того до складу Рівненського ЦГМ входить Регіональна лабораторія спостережень за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища.

     За регламентом спостережень визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання для достовірності отриманих результатів проводяться щоденно у визначений програмою спостережень час доби   (о 08 год. зимового і о 09 год. літнього часу) на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне вул.Ст.Бандери 30-А).

    В листопаді  місяці 2020 року було проведено 111 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували  10-11 мкР/год , максимальні – 12-15 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з жовтнем  2020 року та листопадом 2019 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  листопаді 2020 року -  12  мкР/год.

     В рамках проведення радіаційного моніторингу атмосфери в листопаді  місяці   2020  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився також  радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в листопаді  2020 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу, що значно нижче котрольного рівня, який складає  110 Бк/м.кв. за добу. Мінімальні разові значення коливалися в межах 0,8-1,1 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5-2,8 Бк/м2/за добу.

     За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,6 рази.

       За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у листопаді  2020 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.