РАДІАЦІЙНА ОБСТАНОВКА НА ТЕРИТОРІЇ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ У ЛИПНІ 2021 РОКУ ЗА ДАНИМИ СПОСТЕРЕЖЕНЬ РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ З ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЇ

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Національною гідроме-  теорологічною службою України проводять постійний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

У рамках  оперативного контролю  Рівненським ЦГМ щоденно проводяться спостереження за потужністю експозиційної дози (ПЕД) гама-випромінювання по м.Рівне, АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно.  Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

 У липні 2021 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження.       Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області знаходились в межах  10-11 мкР/год , максимальні – 13-15 мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  липні 2021 року -  13  мкР/год.

Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з червнем  2021 року та липнем  2020 року, не встановлено. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.

У липні    2021  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в липні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,9-1,0 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,8 -2,9 Бк/м2/за добу.

За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,5-1,6 рази.

Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у липні 2021 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

 

Цікаві факти про радіацію:
1. Екіпаж   атомного   підводного   човна   отримує   меншу  дозу радіації, ніж середньо статистична людина  на  поверхні. Причина тому — захисний  ефект  водної  товщі і менший радіаційний фон під водою, ніж на суші.
2. Нині  не існує  захисних костюмів, здатних  хоча б тимчасово  на сто  відсотків нівелювати вплив радіаційного опромінення.
3. Люди, що живуть поруч з вугільними електростанціями, отримують більшу дозу випромінювання, ніж ті, хто живе поруч з атомними електростанціями.