Радіаційна обстановка на території Рівненської області у квітні 2022 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Квітень місяць назавжди залишиться в пам’яті людства, як місяць найбільшої в історії техногенної катастрофи. Трагічні події квітня 1986 року, які завдали значної шкоди довкіллю та негативно позначились на здоров’ї людей, глибоко зафіксувались в нашій свідомості , що їх відлуння й досі відчувається щовесни, коли люди починають найбільш активно цікавитись питанням радіаційної ситуації в країні. Така стурбованість  не завжди буває безпідставною. Досить пригадати події останнього десятиріччя, що прямо або опосередковано пов’язані з викидом радіоактивних елементів в атмосферне повітря - аварію на АЕС Фукусіма-1 2011-го, масштабні лісові пожежі на території зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення у 2015 та 2020 роках, викид радіонукліду рутенію-106 2017-го з невідомого джерела за межами України, вибух на військовому полігоні в Архангельській області РФ у 2019-му. Не варто забувати, що наявність атомних електростанцій на території країни та за її межами становить потенційну загрозу радіаційного забруднення довкілля у разі виникнення нештатних ситуацій.

Здійсненням систематичного радіаційного моніторингу довкілля в нашій країні займається національна гідрометеорологічна служба України, що виконує регулярні спостереження на розгалуженій мережі, яка охоплює всю територію держави.

   Рівненський ЦГМ, як складова національної гідрометеорологічної служби України,  у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери проводить спостереження за:

   -  потужністю експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)  на 3 стаціонарних постах в межах області: АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно (всього в Україні - 155 стаціонарних постів) ,та на території радіологічної лабораторії м.Рівне;

   - сумарною  β-активністю атмосферних випадінь на 2-х стаціонарних постах АМСЦ Рівне, М Сарни.

         В квітні місяці 2022 року було проведено 111 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області знаходились в межах  11-13 мкР/год , максимальні – 13-16 мкР/год.. Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  квітні  2022 року -  12  мкР/год.

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з березнем  2022 року та квітнем 2021 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням. 

     В квітні місяці   2022 року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадань  з двох пунктів спостереження що  знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадань. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в квітні 2022 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 1,1-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,5-2,7 Бк/м2/за добу.

          За контрольований період перевищень допустимих за НРБУ-97 концентрацій радіонуклідів у атмосферному повітрі на території Рівненської області  не зареєстровано, не спостерігалось також і різких коливань величини сумарної бета-активності. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,3-1,7 рази.

      За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у квітні 2022 року була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним  періодом.

      Згадуючи  в квітні чорнобильську трагедію, людство має зробити для себе певні висновки. Перш за все, це – відповідальність, адже «мирний атом» виявився вже й не таким «мирним» і безпечним, а, значить, має бути підконтрольний людині із усіма можливими наслідками, і бути технологічно прогнозованим. А суспільство та відповідні державні інституції мають бути готовими у «винятковому режимі» до можливих нештатних ситуацій.