Радіаційна обстановка на території Рівненської області у грудні 2021 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

    За регламентом спостережень, що проводяться структурними підрозділами Рівненського ЦГМ у рамках радіаційного моніторингу приземного шару атмосфери визначаються наступні показники радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 годині зимового та   09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о  09 годині зимового та 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

    В грудні місяці 2021 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 10-11 мкР/год , максимальні знаходяться  в межах– 13-15 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з листопадом 2021 року та груднем  2019 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  грудні   2021 року -  12  мкР/год., що в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

    Контроль за концентрацією радіоактивних речовин у повітрі передбачає відбір проб повітря, проведення їх обробки та аналізу, відповідно  в грудні місяці   2021  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадань  відібраних на  19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне.  За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадань з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадань  в грудні 2021 року складала в середньому по Рівненській області - 1,8 Бк/м2/за добу, що значно нижче котрольного рівня, який складає  110 Бк/м.кв. за добу.. Мінімальні разові значення коливалися в межах 1,3-1,4 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,3-2,4 Бк/м2/за добу. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,8-2,5 рази.

       За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось, загальна    бета-активність    випадань (природного   і    штучного   походження) у приземному   шарі   атмосфери   знаходиться   у   стабільному  стані  і  можна чекати її подальшого зниження.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у грудні 2021 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.