Радіаційна обстановка на території Рівненської області у грудні 2020 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

         Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару. Радіаційне навантаження у приземному шарі атмосфери формується за рахунок радіонуклідів природного та штучного походження. Основним джерелом надходження в атмосферу техногенних радіоактивних елементів на території України на теперішній час залишається вітровий підйом радіоактивних продуктів із поверхні ґрунту, забрудненого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

         Радіаційний контроль, що проводиться здійснюється з метою  контролю за наявністю радіоактивних речовин в атмосфері, що дозволяє встановити факт аварій на АЕС та підприємствах, які використовують радіоактивне паливо і включає в себе  визначення  наступних  показників  радіаційного забруднення:

   -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)

   - сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

     Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно  о 08 годині зимового та   09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно),  та в робочі дні  о  09 годині зимового та 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії  (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів.

    В грудні місяці 2020 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області становлять 10-11 мкР/год , максимальні знаходяться  в межах– 12-15 мкР/год..

    Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з листопадом 2020 року та груднем  2019 року, не встановлено.

     Наведені дані свідчать про те, що радіаційний  фон  практично  на  всій  території  області  є  сталим  та  знаходиться  в межах  доаварійних  рівнів,  обумовлених  головним  чином  природними  радіоактивними  ізотопами  та  космічним  випроміненням.  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  грудні   2020 року -  13  мкР/год., що майже в два рази  нижче контрольного рівня радіаційного фону в Україні ( потужності експозиційної дози) який становить – 25  мкР/год.

    В грудні місяці   2020  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32  проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

    Показники радіоактивного забруднення атмосферних випадань у грудні були близькими до попереднього місяця. Сумарна бета-активність атмосферних випадань на території Рівненської області складала в середньому, як і у листопаді  1,7 Бк/м2 за добу, що значно нижче котрольного рівня, який складає  110 Бк/м.кв. за добу. Мінімальні разові значення коливалися в межах 1,0-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,8-2,9 Бк/м2/за добу.

.  За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось.

         За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у грудні 2020 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.