Радіаційна обстановка на території Рівненської області у червні 2022 року за даними спостережень Рівненського обласного центру з гідрометеорології.

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується Державною гідрометеорологічною службою України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери.

За регламентом спостережень  визначаються наступні показники радіаційного забруднення приземного шару атмосфери:

      -  потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)  на 3 стаціонарних постах в межах області: АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно (всього в Україні - 155 стаціонарних постів) ,та на території радіологічної лабораторії м.Рівне;

   - сумарна β-активність атмосферних випадінь.

    В червні місяці 2022 року було проведено 112 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах  спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували  10-13 мкР/год , максимальні – 13-17 мкР/год..

   Радіаційна ситуація  в зоні відповідальності Рівненського ЦГМ згідно даних отриманих на пунктах спостереження  залишалася стабільною, а зміни, які фіксувалися   в ході спостережень перебували в межах звичних коливань вимірюваних величин ПЕД  гама-випромінювання.

  Середнє  значення  потужності експозиційної дози гамма  –  випромінювання на території Рівненської  області в  червні  2022 року -  13  мкР/год.

    В червні місяці   2022  року  радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних  випадінь  по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 30  проб атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць.

     Сумарна бета-активність атмосферних випадінь  в червні 2022 року складала в середньому по Рівненській області - 1,7 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 1,0-1,2 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,4 -2,6 Бк/м2/за добу.

        Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь по результатах першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

    За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території  у червні 2022 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

 

     Довідково

    Перший  місяць літа під завершення вразив нас сонячною, безхмарною та досить  спекотною погодою.  Після  спекотних днів у людей часто виникає запитання, а чи не зазнав змін природний  радіаційний фон під  впливом  сонячної радіації. Тому коротко про  природний радіаційний фон та його зв'язок з сонячною радіацією.

   Природний радіаційний фон –це постійно діючий чинник навколишнього середовища, обумовлений космічним випромінюванням (його внесок у фон – ~ 3-6 мікрорентген на годину (мкР/год), а також випромінюванням радіонуклідів, що знаходяться в природних умовах в надрах землі, в повітрі, воді, продуктах харчування.

  Сонячна радіація – енергія, яку випромінює Сонце. Потік цієї енергії являє собою електромагнітні хвилі різної довжини. Діапазон хвиль, що досягають поверхні Землі, досить широкий: від радіохвиль до рентгенівських променів. До іонізуючого випромінювання, яке ми звикли називати радіацією, з них належать лише рентгенівські та гамма–промені.

   Не зважаючи на те, що сонячна радіація підтримує життя на Землі та обумовлює клімат, не варто забувати, що тепло та ультрафіолет є дуже сильними подразниками.  Сонячна радіація, як складова природного радіаційного фону, має незначний вплив на його зміни,  але це не робить її безпечною для жителів Землі тому закликаємо вас оберігати себе від сонячної радіації, особливо – в літній період!

    Власне природний радіаційний фон коливається біля деякої практично постійної величини, незначно змінюючись в залежності від часу доби та погодних умов, та є надійним індикатором змін радіаційного стану на місцевості. Майже для всієї території України характерний природний раді­аційний фон, величина якого складає 10-20 мкР/год, що підтверджують  спостереження за радіаційним забрудненням навколишнього природного середовища, які проводяться на території Рівненської області нашими спеціалістами .

 

    .Фото  Mykyta Ant