Про професію синоптика

Кожного ранку ми прокидаємося із думкою: "А яка сьогодні погода?". У стрічці ранкових новин ми бачимо прогноз погоди по областях на день. Все це таке звичне для нас, що ми не замислюємося над тим, хто і як створює та постачає нам дану інформацію.

Багато людей чули слово «синоптик» і асоціюють цю людину як когось, пов'язаного з погодою.

Сино́птика  — розділ метеорології, що вивчає фізичні процеси в атмосфері, які визначають стан погоди. Люди, що займаються синоптикою, називаються синоптиками. В перекладі з грецької «синоптикос» означає «той, що спостерігає все разом». В той час як метеорологи займаються спостереженням і первинним аналізом, головним завданням синоптиків є складання прогнозів. Отже, синоптик — це метеоролог, що спеціалізується на аналізі атмосферних процесів та складанні прогнозів.

Професія синоптика вирізняється своїм творчим характером, своєю особливістю, можливістю бачити і розуміти, а інколи і не розуміти, що ж відбувається в атмосфері. Завжди є почуття приналежності до чогось безмежного, не зовсім пізнаного і не завжди передбачуваного. Одна справа прогнозувати погоду коли все йде за класичним сценарієм, коли циклони з атмосферними фронтами переміщуються за всіма правилами метеорології, але набагато складніше передбачити, а що буде, коли щось «виходить з під контролю». Нині, зі зміною клімату, неконтрольованих процесів в атмосфері стає все більше.

У роботі синоптика багато стресу, оскільки на них лежить велика відповідальність за те, щоб вчасно попередити про небезпеку й уберегти життя людей.

 Якщо людина впродовж 4-5 днів підряд готує прогноз погоди, то в ній нагромаджується велика психологічна втома, адже під час підготовки прогнозу вона протягом кількох годин веде аналіз, просіює інформацію і постійно стоїть перед проблемою вибору. Про нашу професію ходять різні скептичні розмови. Люди думають, що перед синоптиками стоять прилади, з яких вони знімають показники і озвучують прогнози. Насправді метеорологічні прилади фіксують стан атмосфери в даний момент, а прогноз – це глибокий аналіз різноманітної інформації: фактичної погоди, штормової інформації, приземних та висотних карт, супутникової та радіолокаційної інформації, розрахункових методів метеоелементів, чисельних розрахунків погодних сайтів основних метеорологічних центрів, місцевих ознак,  і значну роль відіграє інтуїція.

Синоптик цілодобово здійснює аналіз синоптичної обстановки, відстежує метеорологічну, радіаційну, гідрологічну ситуацію, інформацію про забруднення і потенційну небезпеку природного характеру, прогнозує розвиток синоптичних процесів. Синоптик складає прогнози погоди та попередження про небезпечні та стихійні метеорологічні явища. І насправді це дуже складно. Тобто завдання оперативного синоптика – якомога раніше побачити небезпеку та сповістити про неї. Це не завжди можливо, бо планета така мінлива, а інструментів для спостереження не досить, і вони не є досконалими. Але кожен синоптик у своїй  щоденній роботі намагається забезпечити споживача якісним прогнозом погоди.

На жаль, наша професія наразі є непопулярною, гостро відчувається нехватка молоді, так що ласкаво запрошуємо.

До речі, в більшості країн світу синоптики здебільшого чоловіки. А у нашій країні переважає жіночий склад. 

Професію синоптика можна здобути в Одеському екологічному університеті.