Цього року традиційно Україна, як і увесь світ, 5 червня відзначала Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу.
Так, ще 15 грудня 1972 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 5 червня Всесвітнім днем охорони навколишнього середовища. Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, що надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН. Звернення підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв'язку із забрудненням навколишнього середовища. "Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами", - так було поставлене питання в цьому зверненні. В 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція по захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав світу. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища 5 червня. Відзначення цього дня кожного року допомагає привернути увагу суспільства до проблем довкілля і підкреслює гостру необхідність у зміні відношення людини до раціонального використання та відтворення природних ресурсів. Основною ідеєю щорічного проведення акцій в честь Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища є привернення уваги світової громадськості до проблем навколишнього середовища, що з часом набувають все більш глобального характеру; підвищення рівня екологічної свідомості людей та відповідальності за поводження із природними ресурсами.
8 червня 2017 року в стінах Національного університету водного господарства та природокористування з нагоди Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища відбулася не пересічна подія, а саме прес-конференція, за участю начальника Рівненського гідрометцентру, Богдана Петровича Масовця, головних спеціалістів департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА, Білої Тетяни Іванівни, Дяк Вікторії Василівни; науковців Навчального – наукового інституту агроекології та землеустрою, зокрема професора, кандидата сільськогосподарських наук НУВГП Прищепи Алли Миколаївни, кандидата сільськогосподарських наук Статник Ігоря Іванович, кандидата сільськогосподарських наук Бєдункової Ольги Олександрівни.
Прес- конференція складалася з трьох частин -
- своє бачення збереження навколишнього природного середовища на рівні територіальних громад розкрили науковці НУВГП;
- представники Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА презентували Геоінформаційну систему банку даних кадастрової інформації об’єктів природно-заповідного фонду Рівненської області та моніторингу довкілля.
- А також відбулася презентація соціального ролика на тему збереження навколишнього природного середовища для майбутніх поколінь від Рівненського обласного центру з гідрометеорології.
Червоною лінією всіх виступів стала необхідність збереження навколишнього природного середовище та виховання екологічної культури в суспільстві.
Представники Департаменту повідомили, що станом на сьогодні загальна площа природно – заповідного фонду Рівненської області складає 9 % від загальної площі області.
Під час обговорення було зазначено, що це досить високим показник для України, але не для Європи, де показник природно – заповідного фонду у відсотках складає орієнтовно 15 % .
Стосовно роботи Геоінформаційної системи банку даних кадастрової інформації об’єктів природно-заповідного фонду Рівненської області та моніторингу довкілля, то було повідомлено, що ця база даних розміщена на сайті Департаменту, користування абсолютно безкоштовною для користувачів, оновлення відбувається щомісяця, на цій карті викладають інформацію, як про ПЗФ так і інформацію про стан забруднення атмосферного повітря та радіаційне забруднення за даними Рівненського ЦГМ.
Відбір даних Рівненський ЦГМ здійснює через три стаціонарні пости спостереження за атмосферним повітрям. Контроль за рівнем радіації здійснюється на трьох метеостанція в Рівненській області, які розташовані в містах Рівне, Сарни, Дубно.
Начальник Рівненського ЦГМ Богдан Масовець зазначив на «необхідності вдосконалення екологічного законодавства, наприклад збільшення штрафів за порушення екологічного законодавства».
Начальник Рівненського ЦГМ Богдан Масовець під час презентації соціального ролику про збереження навколишнього середовища, головними героями, якого були діти, зазначив, «що берегти природу є першочерговим завданням нашого покоління, щоб наші діти дихали чистим повітрям, пили чисту воду і бачили рідкісних тварин не лише в Червоній книзі ми всі разом повинні дбати та оберігати природу».
Керівник Рівненського ЦГМ, Богдан Масовець звернув увагу на необхідність поглибленого вивчення основ екології в школі, оскільки саме в дитинстві можна сформувати повагу та дбайливе ставлення про навколишнього природного середовища.
Дана думка була підтримана кандидатом сільськогосподарських наук Бєдунковою Ольгою Олександрівною, яка зазначила, що кафедра екології тісно та успішно співпрацює, зі школярами шляхом проведення різноманітних заходів, окремо було вказано, що якщо, наприклад, студенти мають можливість пройти практику та отримати знання та навики необхідні для правильного використання та збереження природи то для школярів ця можливість майже виключена.
Кандидат сільськогосподарських наук Статник І.І. повідомив про проведення круглого столу на якому розглядалося проблеми забруднення Басівкутського озера і річки Устя, якості їх води та формування дорожньої карти для вирішення цих проблем, одним із способів вирішення проблеми є зариблення озера Басівкутського озера тими видами риб, які очищають воду. Крім того, важливим є і встановлення аераційних систем, які насичуватимуть воду киснем, аби запобігти цвітінню водоростей у водосховищі. І безумовно припинення зливу нечистот до Усті.
Як зазначила кандидат сільськогосподарських наук Прищепа А.М., дуже символічно, що прес-конференція відбувається саме в Всесвітній день океанів, оскільки забруднюючи Устю, ми забруднюємо океани, і відповідно, якщо ми зможемо очистити Устю, ми зробимо свій внесок в очищення світового океану, і саме за це вдячні нащадки безумовно нам подякують.
На завершення заходу А.М. Прищепа зазначила «Що це безумовно не остання зустріч в такому колі, оскільки співпраця різних установ та організацій є корисною при виробленні правильного шляху вирішення проблем навколишнього природного середовища.