Підсумки зими і прогноз на весну

До закінчення календарної зими залишилося трохи менше тижня, але в повному розумінні цього слова вона на Рівненщині так і не настала. Не зважаючи на те, що початок лютого врешті порадував снігом та низькими температурами,  проте  вже в середині місяця зафіксовано історичний максимум температури +12,2. Кінець лютого теж не принесе значних холодів.  Абсолютно нетиповими були також  грудень з  січнем і не лише для Рівненщини.

Загалом не можна сказати, що ці зимові місяці були аномально теплими. Але точно нетиповими для зими. Так у грудні середня температура за місяць перевищила норму на 4 градуси, а у січні – на 3 градуси. Лютий не буде виключенням (середня температура повітря першої половини місяця вже вище норми ).

 Якщо порівнювати з минулими роками, то окремо такі теплі місяці траплялися. Для прикладу, теплими були січень та лютий у 1990 та 2002 роках.  Але так, щоб три місяці поспіль взимку була така висока температура, це мабуть вперше.

Найцікавіше те, що метеорологічна зима цього року поки що не настала. До цього часу ще не спостерігалось стійкого переходу середньодобової температури повітря  нижче нуля  градусів. Такі температурні показники, які ми зараз спостерігаємо, подібні або до листопада, або до березня. Опадів, також мало. Їх кількість не дотягує до норми:  в середньому 40-60 % від норми.

         Сніговий покрив був нестійким і утворювався на не тривалий період. Так максимум висоти снігового покриву відмічався  наприкінці грудня (3-4 см), в  першій декаді січня та на початку лютого 2-4 см.

Найнижча температура цьогорічної зими, станом на сьогодні, відмічалась лише 07 лютого (-13Сº). Це було короткочасне зниження температури.  А ось максимальна температура  протягом зими декілька разів підіймалась вище історичного максимуму.   

Максимуми грудня: 09 грудня в Рівному  зафіксовано +10,8 Сº; 17 грудня +13,4 Сº, 18 грудня +12,1 Сº, 24 грудня +9,8 Сº.

 Максимуми січня:  15 січня  +7,2Сº.

Максимуми лютого: 17 лютого +12,2Сº.

Це було перевищення максимальних температурних показників за весь період спостережень. Така аномалія була відмічена вперше. А ось найнижчі  мінімальні температури, на щастя чи на жаль, цьогорічної зими залишилися без змін.

Якщо говорити про причини такої теплої цьогорічної зими, то це однозначно наслідок «глобального потепління» і відповідно зміни загальної циркуляції атмосфери.

Характер атмосферної циркуляції над Україною, загалом визначається частою зміною циклонів і антициклонів. Цклони надходять на територію України протягом року з заходу, північного і південного заходу, півдня. Відлиги взимку спричиняє перенесення теплих повітряних мас з Атлантики з надходженням яких і наступає потепління.  А ось  вторгнення континентальних повітряних мас з Азії (антициклони) зумовлюють взимку різкі похолодання . Цієї зими переважав циклогенез і західний зональний перенос, що сприяв надходженню теплої вологої повітряної маси Атлантичного походження в теплому секторі  потужних циклонів, які ми спостерігали протягом усієї зими.  Водночас ультрополярних вторгнень із високих широт  майже не спостерігалось.

  Цікаво, що ж приготувала нам весна 2020 року?

В Центральній геофізичній обсерваторії  предбачають,  що березень буде незвично теплим. "Мы проанализировали самые теплые зимы в Украине и пришли к выводу, что после каждой необычно теплой зимы приходит теплый март", – говорит начальник відділу кліматології Олена Донич.

Для  прикладу  спеціаліст приводит зиму 1989-90 р. Тоді також было незвично тепло. "И в тот года средняя температура марта была +6 +6,5 градуса. Это намного выше климатической нормы, обычно в марте температура около +1 градуса", – говорит Донич.

         Зі  слів Донич, у 2020 році закінчується 30-річнний кліматичний період. І якщо порівнювати його з попереднім, то цей був набагато теплішим. "Мы проанализировали январь и выяснили, что в этом цикле он был на 2,7 градуса теплее, чем в предыдущем. И с каждым годом потепление нарастает»

В то самий час  провідний  синоптик відділу метеопрогнозів УкрГМЦ Роман Мурмыло говорить, що насправді  метеорологічна весна в Україні наступила в січні-лютому. "Можно сказать, что зима в Украине закончилась, не успев начаться. Среднесуточная температура стабильно перешла отметку 0 градусов, что является показателем окончания зимы. В разных частях Украины это случилось в январе и в феврале", – говорить  Мурмило.

         Він  також допускає, що середня температура весною буде на 2 градуси вище норми.

Загалом більшість фахівців в один голос говорять, що безсніжна зима може перейти в  посушливу весну. "Вегетация растений начнется, а воды в почве маловато. Сейчас слабых растений 10-15% от общего количества, это некритично. Но если осадков не будет, то это очень плохо. Это повлияет на урожай пшеницы, кукурузы, подсолнечника, гороха", – говорить Мурмило.

А директор НДІ гідрометеорології Володимир Осадчий говорить, що в наших ріках сильно зменшилась їх водність. "В этом году у нас серьезный дефицит водных ресурсов. Это касается Днепра, Днестра, Припяти, Самары, Западного Буга и т.д.", – говорить Осадчий.

А ось фермери уже б’ють тревогу. Згідно їх прогнозів, вони в цьому році можуть  зазнати збитків. "Земля сухая, никакой воды там нет. В колодцах уровень воды падает. Я опасаюсь, что много чего нам придется пересеивать. Могу точно сказать, что урожая картофеля в этом году снова не будет. Я такой погоды еще не помню, хотя фермерством уже много лет занимаюсь".