Очікувані рівні врожаю основних сільськогосподарських культур у 2023 році

Минула перша половина вегетаційного періоду, а отже, оцінивши агрометеорологічні умови цього періоду можна, попередньо спрогнозувати рівні майбутнього врожаю.

Загалом агрометеорологічні умови впродовж березня-червня 2023 року були середньосприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських рослин. Надлишок ґрунтової вологи на початку вегетаційного періоду (березень-квітень) та значні коливання температур затримували початок сівби ярих зернових та місцями негативним чином вплинули на стан озимини (у центрі області було виявлено пожовтіння листя у пшениці через надлишок вологи, дефіцит кисню та поживних елементів у ґрунті).  У травні кількість опадів зменшилась, проте все ще спостерігались значні коливання температур та заморозки, а також часте зниження відносної вологості повітря до рівнів ≤30%. У червні розподіл опадів був нерівномірним, як за просторовим розподілом, так і за часовим (в окремі дні місяця добова кількість опадів досягала 9-25 мм), а також в окремі дні першого літнього місяця спостерігались високі рівні відносної вологості повітря на фоні високих денних температур, що в період достигання озимих та ярих зернових могло становити загрозу розвитку, поширення хвороб та шкідників. Однак станом на кінець червня значного негативного впливу на рослини спостережних ділянок не виявлено.

Стан фенологічного розвитку сільськогосподарських культур на кінець червня був наступним: озиме жито півночі досягло масової фази «воскова стиглість»; озима пшениця центру та півдня фази «молочна стиглість»; ярий ячмінь центру – масової фази «молочна стиглість», півдня – «колосіння»; соняшник центру – початкова «поява суцвіть»; соя центру – масова фаза «поява бокових пагонів», півдня – «початок цвітіння»; кукурудза півдня та півночі – «поява 9-го листка». Такі строки настання фенологічних фаз у культур на спостережних ділянках характеризувались відхиленням на 2-12 днів, як від строків у 2022 році, так і від середніх багаторічних. У той час як строки сівби ранніх та пізніх ярих зернових культур у 2023 році були переважно пізнішими, як за середні багаторічні строки, так і за тогорічні на 2-42 дні, що було пов’язано з очікування сприятливих для польових робіт умов. Загалом розвиток культур характеризувався нормальними темпами.

Забезпеченість посівів продуктивною вологою була переважно «оптимальною»-«надмірною» впродовж березня-квітня. У травні запаси продуктивної вологи почали знижуватись та на кінець червня їх якісна оцінка під різними культурами на полях області варіювалась від «недостатні» до «оптимальні».

Аналіз агрометеорологічних умов дозволив спрогнозувати такі середні рівні врожайності основних сільськогосподарських культур на полях Рівненської області у 2023 році:

  • озимої пшениці 48 ц/га;
  • озимого жита 28 ц/га;
  • озимого ячменю 48 ц/га;
  • ярого ячменю 35 ц/га;
  • ярої пшениці 41 ц/га;
  • вівса 25 ц/га;
  • гороху 32 ц/га;
  • кукурудзи 80 ц/га;
  • гречки 12 ц/га;
  • сої 26 ц/га;
  • соняшника 26 ц/га.