Повітря на Рівненщині потеплішало на 1 градус

Метеостанція Рівне, психрометрична будка, зчитування метеорологічних даних      Волосся брюнетки визначить вологість повітря
На Рівненщині є три метеостанції — у Сарнах, Дубні та Рівному. Саме там розміщено метеомайданчики, на яких спеціалісти гідрометцентру кожні три години в один і той же час роблять заміри основних параметрів погоди.
Розповідає Ірина Кобзєва, завідувачка сектора з гідрометеорологічної інформації Рівненського гідрометцентру:
— Основні параметри погоди — це температура та вологість повітря, атмосферний тиск, напрямок і швидкість вітру, температура ґрунту чи снігу, якщо це зима. Також безперервно упродовж доби метеорологи стежать за атмосферними явищами.
У різну пору року по-різному визначають вологість повітря. Влітку для цього використовують психрометр — прилад, що складається із сухого термометра та змоченого, до якого прикріплений шматок змоченого батисту. Чим більша різниця температур на сухому та змоченому термометрі, тим вологість нижча. У морозну пору року для визначення вологості повітря використовують волосяний гігрометр. Цей прилад працює за рахунок того, що людська волосина видовжується при вологішому повітрі, тож стрілка приладу зміщується. Цікаво, що для роботи такого приладу підійде лише нефарбована волосина брюнетки. Усі термометри розміщено на висоті двох метрів у так званій метеобудці, що нагадує вулик із жалюзі. Це потрібно для того, щоб прилади знаходилися в тіні.

За неправильний прогноз позбавляють премії
Після цього усі параметри погоди переводять у цифровий формат і надсилають телеграмою до центру збору інформації у Києві. Там ці дані у вигляді спеціальних позначень наносять на метеокарту, яку вже за півгодини надсилають у Рівне. За такою картою тутешні синоптики і готують свої прогнози.
— Всесвітня метеорологічна мережа, до якої входять майже всі метеостанції планети, з нашої області використовує дані лише Рівненської та Сарненської метеостанцій. У Сарнах відображають погоду на Поліссі, а в Рівному — в зоні лісостепу, - пояснює Ірина Кобзєва. — Дані цих метеостанцій наносять і на всесвітню метеорологічну карту, на якій позначено великомасштабні явища — циклони, антициклони, атмосферні фронти. Дивлячись на таку карту, синоптик може визначити, як розвиватиметься циклон чи в якому напрямку рухатимуться атмосферні фронти.
Для нашого регіону детальний прогноз погоди можна зробити лише на три дні. Для всієї країни Укргідрометцентр прогнозує на десять днів уперед. На сезон можливо визначити лише два показники погоди: суму опадів та середню місячну температуру повітря. Тим часом справджуваність прогнозів рівненських синоптиків на три дні становить 92%. Кожен з цих спеціалістів працює позмінно, тож відповідає за конкретний прогноз погоди. Якщо чиїсь прогнози не справдилися, премію цим синоптикам не нарахують. Також ми маємо визначити, чому такий прогноз виявився неточним.
Впливають не люди, а течії
Останні 15 років були теплішими за попередні, каже Ірина Кобзєва, однак стверджує, що не вбачає ознак глобального потепління, про яке нині багато говорять:
— Клімат змінюється приблизно кожні сто років. Тож постійно однаковим на одній території клімат не може бути. За останні десять років на нашій території температура повітря стала вищою на один градус. Проте останні два роки ми спостерігаємо дуже холодні зими. До того ж погода стала контрастнішою — десять днів можуть бути сильні морози, а наступного тижня матимемо плюсову температуру.
Я не вважаю, що на клімат дуже впливає людська діяльність, зокрема, викиди в атмосферу із заводів чи фабрик. А от океанічні течії справді формують погоду на певній території.

На Поліссі дощитиме
Тим часом колишній науковець, а нині пенсіонер Василь Троцюк, який багато років займається аналізом інформації міжнародних кліматичних центрів, впевнений: найближчим часом показники 30-35 градусів тепла влітку стануть стандартом.
— Нещодавно англійські кліматологи заявили, що 2013 рік буде аномальним, а середня світова річна температура може піднятися на півградуса. Це надзвичайно багато, якщо зважати на те, що за останні сто років цей показник збільшився на 0,8 градуса, - розповідає Василь Троцюк. - Тож маємо готуватися до значних перепадів температур, сильних злив і посух. Невдовзі субтропіки з південної частини Криму посунуться на схід України, захоплять Одеську область, південь Вінниччини та Хмельниччини, де нині панує помірно-континентальний клімат. У Карпатах та на Поліссі кількість опадів збільшиться, тоді як на півдні — зменшиться. При цьому почастішають буревії.
Варто зазначити, що п. Троцюк ще в листопаді 2012 року прогнозував на сторінках "РВ", що перші морози прийдуть на початку грудня, а друга хвиля вдарить перед Новим роком. Сам Новий рік, за передбаченнями науковця, мав бути у нас порівняно теплим — до -5 градусів. Тим часом справжніх морозів Василь Троцюк очікує після 15 січня. Причиною називає Сибірський антициклон, котрий може спричинити зниження температури у лютому до -25 градусів на заході та -28 — на сході країни.

Оксана МАТВІЇВА  Рівне Вечірнє