Підсумки Конференції ООН зі збалансованого розвитку Ріо+20

20–22 червня 2012 року в Ріо-де-Жанейро відбулася Конференція Організації об’єднаних націй зі збалансованого розвитку: Конференція «Ріо+20». Через 20 років після проведення «Саміту Землі» світові лідери зібралися у Бразилії для прийняття важливих зобов’язань щодо збалансованого розвитку, більше того, щодо майбутнього планети. Ця велика світова зустріч зі збалансованого розвитку стала нагодою поновити рух та політичні зобов’язання, започатковані «Самітом Землі» у 1992 р.
У Конференції взяли участь понад 100 глав держав і урядів, а також близько 40 тисяч представників урядів, парламентаріїв, мерів міст та громадянського суспільства.
У перший день роботи Конференції Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун висловив упевненість в тому, що учасники Конференції ухвалять заключний документ «Майбутнє, якого ми прагнемо», який забезпечить «міцну основу для просування збалансованого розвитку. Узгоджений документ, за його словами, – величезний успіх міжнародного співтовариства. Конференція Ріо+20 знаменує початок шляху, який приведе до більш збалансованого і кращого майбутнього для нинішнього і прийдешніх поколінь». Глава ООН підкреслив, що величезним досягненням Ріо+20 є вже те, що уряди, корпоративні лідери, представники громадянського суспільства та благодійних організацій зміцнюють партнерство, обіцяють фінансування і обмінюються ідеями.
22 червня 2012 року главами держав і урядів був ухвалений підсумковий документ Конференції ООН Ріо+20: «Майбутнє, якого ми прагнемо». У заключному документі Конференції була підтверджена прихильність меті, прийнятій на Всесвітньому саміті зі збалансованого розвитку у 2002 році: курсу на стійкий розвиток і на забезпечення побудови економічно, соціально та екологічно збалансованого майбутнього для нашої планети, для нинішнього і майбутніх поколінь.
В документі підтверджується необхідність подальшого просування ідеї збалансованого розвитку на всіх рівнях та інтеграції його економічної, соціальної та екологічної складових і врахування їх взаємозв'язку. На Конференції було ухвалено рішення встановити всеосяжний і прозорий міжурядовий процес збалансованого розвитку, відкритий для всіх зацікавлених сторін, починаючи з 67-го засідання Генеральної Асамблеї ООН.
Уряди ухвалили рішення про створення на високому рівні універсального міжурядового форуму, який буде стежити за досягненням збалансованого розвитку і замінить Комісію ООН зі збалансованого розвитку, а також запропонували Генеральній Асамблеї ООН прийняти резолюцію щодо зміцнення і вдосконалення структури Програми ООН з довкілля (ЮНЕП) з універсальним членством Ради керуючих ЮНЕП.
Уряди підтвердили свою рішучість досягти мети 2020 року щодо «раціонального регулювання хімічних речовин протягом їхнього життєвого циклу і небезпечних відходів, що призведе до мінімізації суттєвого негативного впливу на здоров'я людини і довкілля, як це викладено в Йоганнесбурзькому Плані виконання».
У розділі «Охорона здоров'я та народонаселення» уряди визнали, що «скорочення серед іншого забруднення повітря, води та хімічного забруднення приводить до позитивного впливу на здоров'я».
У розділі «Сільське господарство» уряди вирішили «збільшити стійке сільськогосподарське виробництво» і послалися на необхідність «заохочувати, зміцнювати і підтримувати більш стійке сільське господарство».
З текстом підсумкового документу Конференції ООН Ріо+20 «Майбутнє, якого ми прагнемо» можна ознайомитись англійською та російською мовами нижче.
Згідно розпорядженню Президента України № 115/2012-рп від 15 червня 2012 р. до складу офіційної делегації України увійшли:
1. Ставицький Едуард Анатолійович – Міністр екології та природних ресурсів України;
2. Толстоухов Анатолій Володимирович – радник Прем'єр-міністра України;
3. Табачник Дмитро Володимирович – Міністр освіти і науки, молоді та спорту України;
4. Глазунов Сергій Миколайович – народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
5. Максюта Анатолій Аркадійович – перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України;
6. Тимочко Тетяна Валентинівна – голова Всеукраїнської екологічної ліги;
7. Троненко Ростислав Володимирович - Надзвичайний і Повноважний Посол України в Федеративній Республіці Бразилія;
8. Туниця Юрій Юрійович – академік Національної академії наук України, ректор Державного вищого, навчального закладу "Національний лісотехнічний університет України".
В своєму виступі на Конференції ООН Едуард Ставицький зазначив, що «Сьогодні світ переживає період значних суспільних змін. Перед державами, урядами, світовими лідерами постають нові виклики. У світі, особливо у часи економічної кризи, на жаль, поглиблюються тенденції до зубожіння та нерівності, виснаження природних ресурсів та екологічних катастроф.
Суттєвою перешкодою для досягнення збалансованого розвитку в усьому світі є відсутність узгодженого підходу, у якому би повністю інтегрувалися його соціальна, економічна та екологічна складові.
У зв’язку з цим, сподіваємось, що інтеграція трьох складових збалансованого розвитку може бути реалізована, в першу чергу, на базі глобального та національного стратегічного планування. Екологічні проблеми мають вирішуватись на світовому рівні, тому відповідні цілі розвитку повинні бути спрямовані на здійснення управління загальними природними надбаннями.
Для досягнення цілей збалансованого розвитку Україна вважає за доцільне:
1. Заснування на базі ЮНЕП Світової Екологічної Організації;
2. Запровадження процесу екологізації освіти у всіх навчальних закладах з метою підготовки фахівців для збалансованого розвитку, підвищення рівня екологічної освіти населення.
3. Ухвалення 10-річних рамок політики збалансованого споживання та виробництва.»
Поряд із загальними офіційними документами були проголошені добровільні зобов'язання. Понад 700 добровільних зобов'язань з боку груп громадянського суспільства, ділових кіл, уряду, університетів та інших учасників були оприлюдненій на головній сторінці сайту Ріо+20. Зокрема, Україну у розділі «Екологізація Освіти» Добровільних зобов'язань Конференції ООН зі збалансованого розвитку Ріо+20 представляють Всеукраїнська екологічна ліга, Міжнародний інститут «Асоціація регіональних екологічних проблем» та Інститут екологічної економіки Гунда (США).
Вони мають за мету поширення концепції екологізації освіти на національному рівні. Реалізація цієї концепції має вирішальне значення для формування зеленого мислення та побудови зеленої економіки і, відповідно, була врахована у підсумкових документах Ріо +20. В рамках виконання цих зобов'язань планується впровадження навчальних планів «Освіти для збалансованого розвитку» у більш ніж 70 вищих навчальних закладах України до 2014 р.
Також уряд Бразилії оголосив про створення Ріо+центру, тобто Світового центру зі збалансованого розвитку. Ріо+центр сприятиме проведенню досліджень, обміну знаннями та проведенню міжнародних дискусій щодо збалансованого розвитку. Його партнерами є уряди штату Ріо-де-Жанейро, муніципалітет Ріо і кілька агентств ООН, а також наукові установи, ділові кола та громадянське суспільство.
Науковці Національної академії наук України разом з представниками українських екологічних громадських організацій, зокрема експертами Всеукраїнської екологічної ліги, розробили та оприлюднили Проект доповіді України до Конференції ООН зі збалансованого розвитку Ріо+20. Він відображає позицію України до підсумкового документу Ріо+20 та містить критику політики Уряду України в сфері впровадження в нашій країні концепції збалансованого розвитку та вказує на цілковиту відсутність діалогу влади з громадянським суспільством в питанні збалансованого розвитку.
Більш детальну інформацію про Конференцію ООН Ріо+20 можна отримати на сайті www.uncsd2012.org.