Якщо серпень із грозами, то зима з морозами
На Маковія господині печуть шуліки — коржі з медом
Спекотний липень пришвидшив початок цьогорічних жнив. Ранні зернові, ячмінь, бобові культури, озимий та ярий ріпак трудівники села почали збирати вже на початку другої декади місяця. Прогнози на хороший врожай поки що втішні. От тільки б у серпні було більше погожих днів, сприятливих для збору збіжжя. Недаремно серед хліборобів побутують такі приказки: «У серпні — підсумки літа», «Серпень — багач, запасів збирач», «Серпень рік годує», «У серпневу пору все неси до двору» тощо. Ці примовки утверджувалися на підгрунті прадавніх народних прикмет, які були результатом постійних спостережень і порівнянь. Цікаво, що всі ці прикмети пов’язані з днями релігійних свят. Мабуть, так їх легше було запам’ятовувати. У серпні старі люди і народні синоптики, прогнозуючи погоду на наступні місяці, беруть до уваги, якою вона буде на Мокрини (1), на День пророка Іллі (2), на Маковія (14), Явдохи Сіногнійки (17), Другий Спас (19), Успіння Пресвятої Богородиці (28). Давайте ознайомимося з цими давніми прикметами і за власними спостереженнями перевіримо, якими будуть прогнози на прийдешні осінь, зиму й літо.
На Мокрини за станом погоди спостерігають упродовж дня. Якщо зранку дощитиме, то й початок осені буде вологим. Зате влітку добре вродить жито. Якщо задощить опівдні — з дощами буде середина осені; якщо надвечір — вологим буде кінець осені. Опади на Мокрини зашкодять врожаю горіхів і медозбору. Вітряна і похмура погода цього дня накличе таку ж осінь. Погожа, сонячна Мокрина забезпечить багато сонячних днів у вересні, жовтні та листопаді.
На Іллю ведмідь лапу (олень копито) обмочить у воді. Це означає, що Ілля завше приходив з дощами. Купальний сезон завершується. Але в наш час глобального потепління ця прикмета не підтверджується. Купаємося ще й у вересні, хоча в народі і кажуть: «Від Іллі ніч довга, а вода холодна». Якщо цей день безхмарний, сонячний, то наступне літо буде посушливим, неврожайним.
На Маковія починається Перший Спас. У церквах цього дня освячують «Маковійську квітку». Зазвичай це пишний букет, зібраний з осінніх квітів, маківок, лікарських рослин, колосків жита й пшениці. Його прикрашають голівкою соняха. Такий своєрідний оберіг, освячений у церкві, тримають до наступного Маковія біля божниці. За потреби з нього роблять цілющі купелі для немовлят. Настоєм трав і квітів дівчата ополіскують коси і обличчя — на вроду. Господині цього дня печуть традиційні шуліки — коржі з медом. Потім їх подрібнюють, заливають у макітрі розтертим маковим молоком. Це головна обрядова страва на святковому столі.
З Першого Спаса починають випадати холодні роси. Середина останнього літнього місяця рідко минає без грозових дощів. Мабуть, нагадує про своє наближення осінь. «Серпень з грозами — зима з морозами», — попереджає народне прислів’я. А ще люди кажуть: «У Першого Спаса — всяка погода в запасі».
На стан погоди у день Явдохи Сіногнійки особливу увагу звертають господині. Явдоха нагадує їм, що пора солити на зиму огірки і помідори, збирати малину і смородину, цибулю і часник. Сіно на цей час має бути в копицях. Якщо цього дня хмарно, накрапатиме дощ — листопад буде холодним, з першим снігом. Хороша погода — це провісник теплого листопада.
Другий Спас — велелюдне свято врожаю. Завершено жнива, зібрано і внесено до льохів і комор усе, що вродило у полі, в саду та на городі. На святковому столі цього дня мають бути пироги з яблуками, мед, фрукти й овочі. За нинішніх часів там, де успішно завершено жнива, в селах починаються традиційні храмові свята.
Якщо Другий Спас щедрий на врожай садовини — у наступному році добре вродять жито і пшениця. А народні прислів’я попереджають про те, що до зими слід готуватися завчасно: «Прийшов Спас — готуй рукавиці про запас», «Минули Спаси — перевіряй запаси».
Успіння Пресвятої Богородиці, або Перша Пречиста — останнє велике християнське свято у серпні. У народі воно ще відоме як перше «бабине літо». Оскільки минула гаряча літня пора, у сільської молоді з’явилося більше часу для розваг. Починається пора сватань і весіль. «Прийшла Перша Пречиста — стала дівка речиста», — каже народне прислів’я. Якщо цього дня тепло і сонячно — вересень буде холодним.
НАШ КАЛЕНДАР
1—7 серпня — Всесвітній тиждень грудного вигодовування
2 серпня — День високомобільних десантних військ; День Повітряних сил Збройних сил України; пророка Іллі
6 серпня — народився Б. (З.) М. Хмельницький (прибл. 1595 р.), український військовий і державний діяч
8 серпня — День військового зв’язку
9 серпня — День будівельника; День працівників ветеринарної медицини; Міжнародний день корінних народів світу
11 серпня — 325 років від дня смерті Івана Сірка (1680 р.), кошового отамана Запорозької Січі
14 серпня — Маковія. Перший Спас. Початок Успенського посту (14—27)
15 серпня — День археолога
19 серпня — Всесвітній день гуманітарної допомоги; День пасічника; Преображення Господнє; Другий Спас
23 серпня — День Державного прапора України
24 серпня — День Незалежності України
27 серпня — Народився І. Я. Франко (1856 р.), український поет, прозаїк, філософ
28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці. Перша Пречиста
29 серпня — Міжнародний день дій проти ядерних випробувань; День авіації; ПеренесенняНерукотворного Образу Господнього. Третій Спас
30 серпня — Міжнародний день жертв насильницьких зникнень; День шахтаря
http://ukurier.gov.ua/uk/articles/yaksho-serpen-iz-grozami-zima-z-moroza...