Стан забруднення атмосферного повітря у Рівному постійно моніторить Рівненський обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ) ДСНС України.
На трьох стаціонарних пунктах спостереження цілодобово, крім святкових днів, визначають наявність у повітрі одинадцяти видів забруднюючих домішок.– За місяць відбираємо понад дві тисячі, а за рік набігає до 26 тисяч проб на основні шкідливі речовини: оксид вуглецю, окиси азоту, фенол, формальдегід та інші забруднювачі повітря,
– розповідає завідувачка сектором забруднення атмосферного повітря хімлабораторії Рівненського обласного центру з гідрометеорології Олена Козаченко.
–Беремо й проби на вміст у повітрі важких металів. Це саме те, що викидають у атмосферу автомобілі. Проби на важкі метали надсилаємо в столицю, у Центральну геофізичну лабораторію, всі інші аналізи проводимо на місці.Рівень забруднення повітря в містах України оцінюється за максимальними середньодобовими та разовими концентраціями забруднюючих речовин.
Гранично допустима їх концентрація (ГДК) – це найбільша концентрація забруднювачів повітря, яка не позначається на здоров’ї людини. На основі цих показників визначають індекс забруднення атмосфери (ІЗА).– Індекс забруднення атмосфери – це комплексний показник ступеню забруднення повітря, який розраховується за спеціальною формулою, – уточнила Олена Юріївна. – ІЗА менше 5 одиниць відповідає низькому рівню забруднення атмосфери, від 5 до 7 – підвищеному, показники від 7 до 14 одиниць свідчать про високий, а більше 14 – про дуже високий рівень забруднення атмосферного повітря у населеному пункті. В Рівному ІЗА поступово знижується. Наприклад, у 2011 році він становив 14,2 одиниць, у 2012-му – 11,7, у 2013-му вже 8,6. Даних за цей рік поки що не маємо, але за попередніми показниками можу впевнено заявити, що в 2014 році індекс забруднення буде не вищим за минулий рік.
Якщо порівняти результати вимірювання на трьох стаціонарних постах Рівного, то бачимо, що чистота повітря навіть поблизу жвавих трас залежить від багатьох факторів.– Від забруднення найбільше все-таки страждає центр міста, хоча все залежить від погодних умов, наявності чи відсутності вітру, опадів, кількості транспорту, що курсує дорогами та деяких інших факторів, – підтверджує завсектору. – Наприклад, індекс забруднення атмосферного повітря за жовень минулого і цього року зменшився від 9,78 до 7,07 одиниць відповідно.Так само можна визначати і порівнювати чистоту повітря у різних районах Рівного. Наприклад, на посту № 1, який знаходиться в районі залізничного вокзалу (вулиця Кіквідзе), з року в рік фіксують найменші показники забруднення. На посту № 4 – на перехресті вулиць Грушевського і Гагаріна, біля ТЦ «Чайка», вони стабільно середні, а на посту № 5, що знаходиться на Млинівській, біля Луцького кільця – знижуються.– Дійсно, ми спостерігаємо зниження вмісту оксиду вуглецю та окислів азоту в повітрі, – підкреслила Олена Козаченко, – натомість є незначне зростання середньомісячних концентрацій формальдегіду: від 0,007 до 0,01 мг/м3. Викиди бенз(а)пірену також зростають, а от вміст важких металів останнім часом зменшується, за виключенням нікелю і хрому, які лишаються на одному рівні. У минулому році найбільший рівень забруднення повітря у Рівному зафіксовано на посту № 5, що знаходиться на Млинівській, А найчистішим був пост № 1 (вулиця Кіквідзе) – 7,08 одиниць. Основні забруднюючі домішки, які вплинули на показник ІЗА: пил, оксид вуглецю, фенол, формальдегід і фтористий водень. В першому півріччі цього року найбільш забрудненим був пост № 4 – ІЗА становив 9,20.
Основні забруднювачі, зафіксовані на цьому об’єкті спостережень: окис вуглецю, фенол, формальдегід, фтористий водень і діоксид азоту. У 2013-му загальний показник ІЗА Рівного становив 8,6 одиниць, тому в рейтингу міст України ми знаходилися десь посередині. Містами з найчистішим повітрям вважають Бровари – ІЗА 2,7, Біла Церква – 3,7, Тернопіль – 3,4, Харків – 2,6, Чернігів – 2,8. А найбрудніші: Дніпродзержинськ – 16,9, Донецьк – 15,2 та Запоріжжя – 9,3.
ВРІЗ 1: Показники індексу забруднення атмосферного повітря на стаціонарних постах Рівного за 10 місяців 2013 року: пост № 1 – 7,08; № 4 – 9,38; № 5 – 12,10. В цілому по місту за цей період ІЗА становив 9,52 одиниць.За 10 місяців 2014 року: пост № 1 – 7,42; № 4 – 9,20; № 5 – 7,46. Середній показник за 10 місяців 2014 року – 8,03 одиниць.ВРІЗ 2: За даними спостережень у 2013 році найбільший рівень забруднення атмосферного повітря, який оцінювався за індексом забруднення атмосфери (ІЗА), як дуже високий зареєстровано у чотирьох містах України: Слов’янську, Дніпродзержинську, Донецьку, Одесі.
Рівень забруднення повітря, що оцінювався як високий спостерігався в 21 місті: Дніпропетровську, Красноперекопську, Армянську, Лисичанську, Кривому Розі, Рубіжному, Запоріжжі, Дзержинську, Ужгороді, Миколаєві, Краматорську, Горлівці, Маріуполі, Києві, Рівному, Єнакієвому, Луганську, Луцьку, Сєверодонецьку, Макіївці та Херсоні.