Російський вчений навчився викликати дощ..

Більшість дослідників і фантастів світу зійшлися на думці, що прісна вода буде головним дефіцитом XXI століття. І тому перед наукою стоїть вкрай важливе завдання - навчитися очищати воду і добувати її. І робити це, виявляється, можна не лише в надрах землі і користуючись атмосферними явищами. Останні, зокрема, можна "приручити" і контролювати. У цьому, принаймні, впевнений відомий російський учений.
Над проблемою б'ються в багатьох лабораторіях світу. Оригінальний варіант пропонує завідувач однієї з лабораторій Фізичного інституту РАН доктор фізико-математичних наук Віктор Павлюченко. Він використовує принцип циклону - області низького тиску, повідомляє rg.ru .
- Як відомо з шкільного курсу, пари теплого повітря від землі піднімаються на висоту, там охолоджуються, конденсуються, і врешті-решт випадають опади-пояснює Віктор Павлович. - Але цей механізм працює далеко не завжди, а тільки при певній залежності між відносною вологістю повітря, температурою і висотою. Зможемо штучно створити саме такі умови, піде дощ. Скажімо, з простої формули випливає: якщо на вулиці плюс 30 градусів Цельсія і вологість 50 відсотків, то треба підняти цей вологе повітря на висоту, де температура плюс 15 за Цельсієм, і повинна початися конденсація.
Але як підняти повітря? Учений пропонує підвісити в кілька ярусів гірлянди аеростатів великої площі. Зроблені з зачорненої матеріалу, вони будуть сильно нагріватися на сонці і віддавати тепло навколишньому повітрю. І тепер він сам кинеться вгору, де на кожному наступному ярусі отримає додатковий нагрів. І так до тих пір, поки повітря не досягне розрахункової висоти. Там він вже підготовлений до того, щоб пролитися на землю. Потрібні ще центри або "зародки" конденсації - пил, аерозолі, попіл, сажа. А краще, якщо частинки мають негативні заряди. І вчений знає, де їх взяти. Виявляється, вони тут же, під рукою. Адже між Землею і іоносферою існує різниця потенціалів, яка на висоті два кілометри становить 200 кіловольт. Щоб отримати іони, треба на цю висоту підняти заземлений провідник, виникає коронний розряд, і іони утворюються самі.
- Піднімати повітря треба приблизно на 700-1500 метрів, - пояснює учений. - На це буде потрібно приблизно 4-5 хвилин. Принципово важливо, що на висоту зовсім не потрібно "закачувати" багато повітря. Досить, як шпилькової голівкою, пробити кілька "дірок" в так званому інверсійному шарі.
Справа в тому, що в атмосфері повітря охолоджується з висотою. Але на деяких висотах є шар, де температура перестає падати. Більш того, навіть нагрівається. А за ним знову падає. Під цими шарами виникають хмари гарної погоди, наприклад купчасті. Вони не можуть піднятися вище, так як шари не пускають. "Наше завдання - їх пробити, - говорить Павлюченко. - Тоді висхідні потоки від землі, які йдуть постійно, кинуться нагору. Таким чином, включається самопідтримується система". За словами вченого, ціна такої установки мізерна, скажімо, одного ярусу - близько 1-3 тисячі доларів.
Крім того, така система може не тільки викликати дощ, але і очищати від смогу повітря розташованих в улоговинах міст. Вєтров там практично не буває, тому такий спосіб припав би дуже до речі. Тільки що він отримав патент на свій винахід.
ДО РЕЧІ
За останні 40 років кількість прісної води на кожну людину в світі скоротилося на 60 відсотків. За наступні 25 років очікується зменшення ще в 2 рази. За даними ООН, більше двох мільярдів людей у світі страждають від браку питної води, а в 2025 році ця цифра збільшиться до трьох мільярдів. Її недолік, особливо на Середньому Сході, вже призводить до політичної напруженості між державами.
За матеріалами сайта Комсомольська Правда в Украине