Агрометеорологічні умови у листопаді 2019 р. на території Рівненської області

За рахунок аномально теплих першої та другої декад листопада озимі культури продовжували вегетацію. Озима пшениця центральних районів на кінець першої декади досягла фази розвитку «3-й листок». В другій декаді по всій території області на посівах озимих зернових культур було відмічено фазу розвитку «утворення вузлових коренів». Стан посівів залишався «задовільний»-«добрий». Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту залишалися на рівні «недостатні»-«достатні» і складали 13-31 мм. Агрометеорологічні умови в цей період характеризувалися як «задовільні» для росту та розвитку сільськогосподарських культур. Для проведення сільськогосподарських робіт умови оцінювалися як «сприятливі».

Заморозки, що відмічалися в перші дні листопада, не створили загрози для посівів, а лише сприяли проходженню їх загартованості і підготовці до зимового періоду.

Внаслідок зниження середніх добових температур повітря нижче біологічного мінімуму, 22 листопада на території Рівненської області відмічено припинення вегетації озимих сільськогосподарських культур. Такі строки припинення вегетації на 1 тиждень пізніші відносно минулого року і на 3 тижні пізніші за середні багаторічні значення.

Згідно результатів осіннього обстеження, проведеного 25 листопада, отримали наступне: озима пшениця та озиме жито припинили вегетацію у фазі розвитку «3-й листок», середня висота рослин – 11-12 см, густота – 340-470 рослин на 1 м2, стан посівів оцінювався як «задовільний»-«добрий»; озимий ріпак – «утворення листкової розетки», стан посівів – «добрий»; люцерна – «відростання після 4-го укосу», середня висота – 12 см, густота – 590 стебел на 1 м2, стан – «добрий»;

Згідно результатів обстежень полів області у фазі розвитку «3-й листок» знаходилося 77% посівів, а 23% – у фазі «кущіння». У доброму стані було відмічено 43% посівів, 53% у задовільному та 4% у незадовільному. У порівнянні з минулорічними показниками, цього року відсутні посіви у фазі розвитку «сходи», на 8% більше посівів перебували у доброму стані, на 12% менше посівів у задовільному стані, однак наявні посіви незадовільного стану.

Із встановленням від’ємного температурного режиму в третій декаді місяця, на полях з озиминою північних та центральних районів області відмічалося промерзання ґрунту 4-8 см, однак на кінець місяця спостерігалося повне його відтавання. Снігу при цьому не спостерігалося.

Мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см опускалась до 3º морозу на півночі області, на решті території – до 0º. Розрахункова критична температура вимерзання озимини на кінець листопада становила: для озимого жита у фазі «3-й листок» – 15º морозу, для озимої пшениці у фазі «3-й листок» – 13-14º морозу.

Перезимівля озимих культур відбувалась за сприятливих погодних умов.

 

 

м