Наш календар . Квітень

Квітень з водою — корівки з удоєм

Традиції. Ритуальними стравами Великодня  неодмінно мають бути паски, крашанки, сирні бабки, м’ясні делікатеси 

Морози, хуртовини, зливи з громовицями, шквальні вітри — таким нам запам’ятався торішній березень. Нинішній перший місяць весни минув без прикрих катаклізмів. Після кількох теплих дощів природа розпочала своє активне пробудження. Ознаки настання ранньої весни я спостерігав уже 6 березня, прогулюючись лісопарком у Пущі-Водиці. Рясно вкрилася сережками ліщина, ожили мурашники, з’явилися перші провісники стабільного тепла — метелики, солдатики і сонечка. Із зламаної гілки клена падали долу краплини соку.

Найприкметнішим для прогнозування погоди на майбутнє старі люди вважають період 4—18 квітня — від Василя Теплого до Федула Вітряного. Нинішнього року між цими двома неперехідними релігійними святами маємо три великопристольних: Вербна неділя, Благовіщення, Великдень. Тож розглянемо пов’язані з ними народні традиції і прикмети.

Звечора, у переддень Вербної неділі,  заготовляють гілочки молодої верби. Під час ранкової церковної служби наступного дня їх освячують. Повернувшись із церкви додому, гілки саджають біля криниці, на межах обійстя. Верба, тополя, калина — прадавні символи України. За рецептами народної медицини настоями вербових гілок, листя, кори лікують простудні захворювання, лихоманку, рани. Ранньою весною першу поживу бджоли збирають з квітучої верби.

Для Вербної неділі характерне тимчасове пониження температури. Навіть з холодним дощем або приморозком. Потім настає тривале потепління. Якщо воно почнеться в останні два дні Вербного тижня, то влітку слід чекати гарного врожаю на ярові. Яка погода буде на Вербну неділю — таку чекайте й на Великдень.

 


Фото Світлани СКРЯБІНОЇ
Фото Світлани СКРЯБІНОЇ

 

 У народі кажуть: «Благовіщення прийшло — сій, ори, хоч би й текло!» Господарі оглядають свої угіддя.  Якщо земля вранці парує, значить, запасів вологи вдосталь, можна  сподіватися, що посіяне гарно зійде, а озимі  підуть у колос. Слід випустити на прогулянку худобу, дати їй підсоленого пійла. Із зимівників на осоння виставляють вулики. Благовіщенські прикмети такі: якщо поля подекуди вкриті снігом — літо буде холодним, неврожайним; якщо зранку приморозок — добре вродять баштанні культури, огірки, помідори; якщо йтиме дощ — до врожаю на жито. Яка погода буде на Благовіщення, така пануватиме й до кінця місяця.

Найвелелюдніше церковне свято — Світле Христове Воскресіння.  Його було затверджено 19 червня 325 року на І Вселенському соборі в Нікеї. Відтоді християни усього світу святкують Великдень після весняного рівнодення. Свято триває два тижні: перший із них — Світла седмиця, другий — Радониця (поминання покійних). Слід відвідати місця поховань рідних і друзів, замовити поминальні панахиди. Віднедавна у багатьох містах і селах України поминальні богослужіння на Великдень правлять і на могилах жертв Голодомору, який був  цілеспрямовано організований сталінським тоталітарним режимом проти українського народу в 1932—1933 роках. Щойно світ визнав цей геноцид понад 80-річної давності, як новий кремлівський  нацист вирішив знищити нашу незалежну державу новітньою зброєю. 

Погода на Великдень завжди така, яка була на Благовіщення. Якщо  сонячна — за два-три дні буде дощ; якщо хмарна — літо буде врожайним. Якщо у Світлий понеділок йтиме дощ — літо буде вологим.  Теплі дощі у квітні, особливо в кінці місяця, — запорука майбутнього врожаю. «Квітневі роси — на густі покоси. Квітень з водою — корівки з удоєм», — каже народна мудрість. 

НАШ КАЛЕНДАР

1 квітня —     День сміху; міжнародний день птахів

2 квітня —     Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму

4 квітня —     Міжнародний день просвіти з питань  мінної небезпеки та допомоги в діяльності щодо розмінування

5 квітня —     День геолога; Вербна неділя

7 квітня —     Всесвітній день здоров’я;  Міжнародний день пам’яті про геноцид у Руанді;  Благовіщення Пресвятої Богородиці

11 квітня —   Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

12 квітня —   День працівників ракетно-космічної галузі України; Всесвітній день авіації і космонавтики; Міжнародний день польоту людини в Космос; Великдень

17 квітня —   День пожежної охорони

18 квітня —   День пам’яток історії та культури; День довкілля

22 квітня —   Міжнародний день матері-Землі

23 квітня —   Всесвітній день книги й авторського права

25 квітня —   Всесвітній день боротьби із захворюванням на малярію

26 квітня —   День Чорнобильської трагедії; Міжнародний день інтелектуальної власності; Всесвітній день поріднених міст

28 квітня —   День охорони праці; Всесвітній день охорони праці

29 квітня —   День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї

Павло ЛАРІОНОВ

http://ukurier.gov.ua/uk/articles/kviten-z-vodoyu-korivki-z-udoyem/