Міжнародний день боротьби з корупцією відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.
9 грудня 2003 року у мексиканському м. Меріда відбулася політична конференція, на якій була підписана Конвенція ООН проти корупції.
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем.
Конвенція набула чинності в грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Україна ратифікувала конвенцію 18 жовтня 2006 року.Відповідно до Конвенції ООН проти корупції (2003) та Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію (1999), термін «корупція» означає зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в інтересах третіх осіб і груп, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання
Пропонуємо до Вашої уваги «Дев’ять фактів про боротьбу з корупцією».
Факт №1. Найменш корумповані країни світу: Данія, Фінляндія, Швеція і Нова Зеландія.
Факт №2. За даними Світового банку кожного року у світі дають хабарів на суму - трильйон доларів США. Для порівняння, бюджет США на 2017 рік – 1,1 трлн доларів США.
Факт №3. Кожна четверта людина у світі заплатила хабар за останні 12 місяців.
Факт №4. Досвід боротьби з корупцією у Німеччині та Словаччині свідчить про ефективність залучення громадськості до боротьби з корупцією. Зокрема, відомство кримінальної поліції федеральної землі Нижня Саксонія впровадило прийом анонімних повідомлень від громадян про економічні злочини.
За чотири місяці до цього спецпідрозділу, який складається з 9 працівників прокуратури та 33 поліцейських, надійшло 184 повідомлення. Карні справи було відкрито у 124 випадках, з яких 30% стосуються справ щодо корупції.
Факт№5. За даними досліджень, країни з автократичними режимами більш корумповані, ніж країни розвиненої демократії.
Факт№6. Дослідження Світового Банку свідчать: боротьба з корупцією збільшує державні доходи в довгостроковій перспективі в чотири рази, а бізнес може розвиватися на три відсотки швидше.
Факт№7. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає, що ліки та фармацевтичні продукти загальною вартістю 12,5 мільярда доларів вкрали або "втратили" через хабарництво, корупцію та шахрайство.
Факт№8. Корупційними діями в освітній галузі в Європі та США вважаються не тільки хабарництво, але й фальсифікація, шахрайство, спотворення інформації, різноманітні порушення професійної етики (у тому числі сексуальні домагання), порушення контрактних умов, невмотивовані витрати, а також непотизм.
Факт№9. Десять засобів для боротьби з корупцією від Світового банку.
1. Корупція полягає не лише в хабарництві: люди, особливо бідні, страждають, коли марнуються ресурси. Ось чому так важливо розуміти різні типи корупції для розробки адекватних відповідей.
2. Сила народу: створити шляхи, які дадуть громадянам відповідні інструменти для залучення та участі в урядуванні - визначити пріоритети, проблеми та знайти рішення.
3. Зменшити бюрократизацію процесів: об'єднати офіційні та неформальні процеси, щоб змінити поведінку та стежити за прогресом.
4. Використовувати новітні технології для побудови динамічних і постійних обмінів між ключовими зацікавленими сторонами: урядом, громадянами, бізнесом, групами громадянського суспільства, засобами масової інформації, академічними колами тощо.
5. Постійно удосконалювати систему надання державних послуг, де необхідно поєднувати старі і нові моделі.
6. Підтримувати і координувати антикорупційні заходи з ринковими та соціальними силами.
7. Санкції мають значення: покарання за корупцію є найважливішою складовою будь-яких ефективних антикорупційних ініціатив.
8. Підтримувати громадян у протидії корупції на місцевому, національному, міжнародному та глобальному рівнях - відповідно до масштабів.
9. Залучати міжнародну допомогу, визначити шляхи використання міжнародних ресурсів для підтримки антикорупційної боротьби.
10. Втілення будь-якої стратегії повинно постійно контролюватися та оцінюватися, щоб переконатися, що вона відповідає актуальній ситуації.