Маківка літа і полудень жнив
У липні одне з найпоетичніших календарно-обрядових християнських свят — Івана Купайла
Третій рік поспіль перший місяць літа не минув без прикрих природних катаклізмів. Буревій, градобій і потужні зливи завдали великої шкоди господарству кількох західних областей України. Якою погодою відзначаться наступні два літні місяці і як зробити прогнози на осінь? У липні слід звернути увагу на прадавні народні прикмети у такі дні релігійних свят: Івана Купайла (7), Петра і Павла (12), Прокопа-Жниваря (21).
Літня пора — гаряча у прямому і переносному розумінні. Мабуть, тому в липні лише одне велелюдне свято — Івана Купайла. Для наших предків воно символізувало шлюб Сонця і Води, єдність людини і природи, очищення її вогнем і водою, цілющими травами. За народним повір’ям, цього дня трави і квіти набираються чудодійних сил, чарівним цвітом раз на сто років розквітає папороть. Кому пощастить побачити це чудо природи, тому дістанеться у спадок багатство і здоров’я.
У наші дні молодіжні купальські гуляння відбуваються у багатьох містах і селах біля водойм, у музеях просто неба, на берегах річок. Найурочистіша хвилина свята — запалення обрядового вогнища і процедура очищення. Юнаки й дівчата попарно, взявшись за руки, стрибають через вогнище. Ще одне веселе дійство — пускання згори запаленого колеса-Сонця. Потім дівчата пускають на воду віночки із запаленими на них свічками. Чий пропливе якомога далі, напророчить щасливу долю. Якщо вінок швидко приб’ється до берега або потрапить у вир — його власниці доведеться пережити багато випробувань. Погана прикмета, якщо свічка на віночку згасне.
Якщо на Купайла злива — будуть мокрі жнива; якщо зозуля кує до Івана — осінь буде погана, а як до Петра — буде багато тепла; якщо капіж зі стріхи — врожай на горіхи.
Від Петра і Павла починаються жнива. Цього дня на обідньому столі має бути освячений коровай житнього хліба з нового врожаю. На Петра і Павла сонце повертає на зиму. «Петро з Павлом день зменшили, а спеки додали», — каже народне прислів’я. На Петра дощ — жито як хвощ, буде що вкинути у борщ. Погожа погода цього дня віщує тривалу й теплу осінь.
На Прокопа-Жниваря хлібороби відзначають полудень жнив. Колись старі люди здійснювали обряд поклоніння образу Казанської Богородиці й просили в неї погожих днів на весь час збирання врожаю. Слід зазначити, що торік липень був для трудівників села сприятливим на гарну погоду і початок жнив увінчався першими мільйонами тонн ранніх зернових. Сподіватимемося, що й цього року буде так само. Хліб усьому голова, каже народна мудрість.
З ініціативи Національної ради з питань культури і духовності, Українського фонду культури, Української православної церкви Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви указом Президента від 25 липня 2008 року в нашій країні встановлено День хрещення Київської Руси-України. Цей акт вчинено для вічного пошанування пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира — хрестителя Київської Русі. Цьогорічну календарну дату відзначаємо в умовах цинічної агресії й нехтування всіх законів християнської моралі нашим північним сусідом. Але Україна демонструє усьому світові неподільність нашої нації, держави і віри. Соборність і єдність українців стали непоборним щитом на шляху орди російських найманців, сепаратистів і кримінальних злочинців.
Фото Володимира ЗАЇКИ.
НАШ КАЛЕНДАР
1 липня — День архітектури України
2 липня — День працівника Державної податкової служби України
4 липня — День судового експерта; Міжнародний день кооперативів
5 липня — День Військово-Морських cил Збройних cил України; День працівників морського та річкового флоту
7 липня — День працівника природно-заповідної справи; Різдво Іоанна Предтечі, Хрестителя Господнього — Свято Івана Купайла
8 липня — День родини
11 липня — Всесвітній день народонаселення
12 липня — День рибалки; свято Первоверховних апостолів Петра і Павла
15 липня — День українських миротворців
18 липня — Міжнародний день Нельсона Мандели
19 липня — День металурга
26 липня — День працівників торгівлі
28 липня — День хрещення Київської Руси-України; Всесвітній день боротьби із захворюванням на гепатит
30 липня — Міжнародний день дружби
http://ukurier.gov.ua/uk/articles/makivka-lita-i-poluden-zhniv/