Ліс: правила безпеки

Всі знають який корисний відпочинок на природі, як добре він відновлює сили і покращує настрій. Гуляючи по лісі ми обов'язково рухаємося, навіть якщо не робимо спеціальних вправ і не граємо в спортивні ігри.Адже, ми змушені і з задоволенням збираємо хмиз для вогнища, плаваємо, роздмухуємо вогонь, гуляємо по лісі. А повітря! Наш організм буде нам вдячне. Виїзд на природу з друзями або сім'єю є відмінною альтернативою нудним вихідним у чотирьох стінах.Завжди пам'ятаймо, в лісі ми - гості. А гості не мають права насаджувати господарям свої порядки, а тим більше кривдити їх. І в лісі немає шкідливих тварин, є просто незручні для людини. Будьте готові до наявності докучливих комах: комарів, гедзів, мошки - якщо не можете терпіти, застосовуйте репеленти.Не чіпайте змій, мишей, жаб, ящірок, черв'яків і інших тварин, що здаються вам небезпечними, противними або марними. Вони - невід'ємна, важлива частина лісового середовища. Якщо зв'язки будуть порушені, це в кінцевому підсумку може завдати шкоди всій системі. Тут діє закон: ви не чіпаєте - вас не чіпають. Якщо не будете ставити намет на мурашиній стежці - мурашки вас не розбудять ранковим маршем. Навіть хижаки, швидше за все, будуть обходити стороною, якщо почують голос людини.Залишки продуктів потрібно залишати в лісі - лісові жителі будуть вам вдячні, а якщо їх не виявиться поруч, відбудеться природний процес розкладання. Звичайно, не варто розкидати залишки їжі рівномірним шаром по стоянці - краще акуратно скласти під кущем або в іншому непомітному місці. Якщо відходів багато, то слід викопати яму спеціально для харчових відходів, а в останній день засипати її землею, прикрити дерном.Все нехарчове сміття, в тому числі те, що не можна палити в багатті (поліетилен, гума, пластикові пляшки, залізні банки, скло), не полінуйтеся вивезти з лісу до найближчого контейнера. Не бийте скляні пляшки! Ви самі, інші люди, лісові тварини можуть поранитися, під сонцем скло фактично стає лінзою і може стати причиною пожежі.

Для того, щоб відпочинок приніс тільки користь та задоволення, потрібно дотримуватись певних правил.

1. Перед виходом в ліс попередьте рідних, куди йдете. Якщо поблизу нікого немає, залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, які йдуть разом з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення).

2.Якщо їдете до лісу на машині, подумайте, чи вистачить палива, щоб проїхати туди і назад.

3. Не в сумці, а в кишені завжди майте ніж, сірники в сухому коробку і годинник - вони допоможуть орієнтуватися і не панікувати, у випадку, якщо ви заблудились в лісі.

4. Одягайтеся яскраво переважно в руді, червоні, жовті, білі куртки, добре наклеїти світловідбиваючі смужки або малюнки. В камуфляжі вас можуть не помітити і з трьох метрів.

5. Одягніть зручний одяг та взуття. Вони повинні відповідати місцевості та погодним умовам. Запам’ятайте - погодні умови можуть змінитися дуже швидко. Обов'язково – високе закрите взуття та головний убір.

6. Дітей також одягніть у зручний яскравий кольоровий одяг - вони будуть більш помітним у разі їх розшуку.

7. Щоб не загубити один одного у лісі, домовтеся про умовні сигнали.

8. Запам’ятайте орієнтири під час руху в лісі. Щоб не заблукати, залишайте позначки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.

9. Якщо ви заблукали в лісі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо. Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і спробуйте простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще - залізницю, річку, шосе. Зупиніться і подумайте - звідки прийшли, чи не чути криків, шуму машин, гавкоту собак. Вийти до людей допомагають різні звуки:

• працюючий трактор чути за 3-4 км,

• собачий гавкіт чути за 2-3 км,

• поїзд, що проходить чути за 10 км,

• труби на дахах можна побачити за 3 км,

• заводські труби - за 6 км,

• дзвіниці та вежі - за 15 км.

10. За відсутності відповідних орієнтирів найкраще спробувати виходити на воду” і рухатися вниз за течією. Струмок обов'язково виведе до річки, річка - до людей. Спробуйте забратися на високе дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватись.

11. Якщо точно знаєте, що вас будуть шукати – залишайтесь на місці, розведіть вогнище, співайте пісні – по диму і голосу людину простіше знайти. Подавати звукові сигнали можна ударами палиці об дерева - звук від них далеко розходиться по лісі.

12. Збираючись ночувати, зробіть постіль з ялинового гілля. Багаття бажано підтримувати всю ніч - для цього киньте туди пару товстих гілок.

13. Зробіть себе видимим. Перш за все, необхідно знайти відкрите місце, краще на узвишші, спорудити на найближчій галявинці три високих (три метра) хреста з ялинових гілок. Якщо є сірники, можна розпалити три багаття. Можна п'ятою проробити в землі три глибокі ямки або скласти три кам'яні купки поблизу стежки, оскільки рятувальники, як правило, йдуть по ній. Одним словом, встановлювати такі знаки, яких у звичайній природі не існує, і які можна побачити бути видні з висоти польоту авіаційної техніки. Можна, наприклад, повісити на ялинку прикраси зі сміття (пляшки, банки, пакетики від чіпсів і т.п.).

14. Якщо загубився ваш родич, відразу ж при можливості, викликайте аварійно-рятувальну службу за телефоном „101”. Нерідко самостійні пошуки призводять тільки до затоптування слідів, за якими можна було відшукати людину.

15. Якщо ви намагаєтеся, наприклад, докричатися або привернути до себе увагу людини, що загубилась, за допомогою сигналу автомашини, чекайте його на одному місці досить довго. Іноді знайдені люди розповідають, що йшли на сигнал, але, вийшовши, виявляли, що машина тільки що виїхала, не почекавши їх і п'ятнадцяти хвилин. Вважайте, що вибігти з лісу швидко досить важко.

16. Не можна забувати і про те, що похід в ліс - це сильні фізичні навантаження, які незвичні для міських жителів. Тому враховуйте, що в лісі може стати погано. Якщо у вас є ще якісь хронічні захворювання, то вони можуть загострюватися, тому без необхідних медикаментів в ліс йти не можна. І, звичайно, потрібно мати при собі хоча б мінімальний запас води, щоб у разі необхідності можна було запити ліки.

17. Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого вживання, ніж їжа.

Отже, для того щоб, залишитися живими, опинившись на самоті в лісі, потрібні елементарні початкові знання, спокій, зосередженість та величезне бажання знайти вихід із складної ситуації.

.

 

pogoda.rovno.ua