День весняного рівнодення - Цьогоріч весняне рівнодення відбудеться 20 березня, о 04 годині 40 хвилин за Київським часом.

Одним з найбільш чудових днів весни, безумовно, є день весняного рівнодення. Складно зустріти людину, яка б ніколи не чула про цей день, проте зовсім небагато знають, що таке рівнодення насправді або ж плутають його з сонцестоянням.

Насправді все досить просто. Весняне рівнодення - це день, коли видимий центр Сонця перетинає небесний екватор і переходить з південної півкулі небесної сфери в північну. Довжина дня практично зрівнюється з довжиною ночі, лише злегка перевищуючи її, після весняного рівнодення і аж до осіннього рівнодення, довжина дня перевищує довжину ночі. У цей час Земля перебуває в такому положенні до Сонця, коли обидві півкулі, від екватора до полюсів, нагріваються відносно однаково. Це відбувається два рази в році: в день весняного рівнодення і в день осіннього рівнодення.

З дня весняного рівнодення пори року по півкулях міняються, в Південній півкулі Землі настає астрономічна осінь, а в Північній - астрономічна весна, яка триває до дня літнього сонцестояння (21 червня).

Внаслідок того, що проміжок часу між двома послідовними проходженнями Сонця через ту ж точку рівнодення (тропічний рік) не збігається із тривалістю календарних років, моменти рівнодення рік у рік переміщаються відносно початку календарної доби.

У простий рік моменти рівнодення наступають на 5 годин 48 хвилин 46 секунд пізніше, ніж у попередній, а у високосний - на 18 годин 11 хвилин 14 секунд раніше; тому моменти рівнодення можуть припадати на дві сусідні календарні дати.

У 2000-х роках день весняного рівнодення тричі припадав на 21 березня - в 2003, 2007 і 2011 роках. В інші роки весняне рівнодення наставало 20 березня.

Цьогоріч весняне рівнодення відбудеться 20 березня, о 04 годині 40 хвилин за Київським часом. тривалість світлового дня буде збільшуватися аж до 21 червня – дня літнього сонцестояння.

Інна Сливінська,

методист обласного методичного кабінету

НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області