Агрометеорологічні умови травня 2022р. та очікувані рівні врожайності озимих зернових

Травень 2022 року характеризувався близьким до кліматичних норм температурним режимом повітря та значним дефіцитом опадів у першій та другій декадах, з покращенням режиму зволоження – у третій. В окремі дні ще спостерігались заморозки, що не завдали пошкоджень рослинам на спостережних ділянках, однак могли б складати загрозу для сходів картоплі та овочевих культур на відкритому ґрунті у початкових фазах фенорозвитку. Розрахунки гідротермічного коефіцієнта встановили, що на території Рівненщини у травні сформувались посушливі умови (найнижчим був коефіцієнт для півдня області, найвищим – для центру).

Запаси продуктивної вологи ґрунту найвищими були у першій декаді, після чого здебільшого зменшувались. Станом на кінець травня, в орному шарі якісно їх рівні оцінювались переважно як «достатні»-«оптимальні» (лише у центрі під озимою пшеницею та ярим ячменем як «недостатні» та «незадовільні», відповідно); у метровому шарі під озимими зерновими як «задовільні»-«достатні», а під рештою спостережних культур – «оптимальні».

Зниження мінімальної відносної вологості повітря до критичного значення 30% і нижче відбувалося впродовж 12-16 днів місяця. Відмічались суховійні явища: 20 травня на півдні та на півночі, 12 та 20 травня – у центрі області.

Теплозабезпеченість, станом на кінець місяця була на 13-31% нижче відносно середніх багаторічних та близькою до тогорічної.

Сільськогосподарські культури активно розвивались впродовж травня. Озиме жито та пшениця на більшості полів досягли фази «колосіння», лише пшениця центру області до кінця місяця вегетувала у фазі «нижній вузол соломини. Стан посівів переважно залишався «добрим», тільки у пшениці центральних районів було відмічено неоднорідність забарвлення надземних органів та суттєву різницю у темпах розвитку рослин в межах спостережного поля.

Швидкі темпи фенологічного розвитку спостерігались у ярого ячменю на спостережному полі центру області, що станом на останній день місяця почав колоситися. Тоді як на посівах півдня Рівненщини ячмінь досяг фази «нижній вузол соломини». Зважаючи на швидкість накопичення ефективних температур та ранні строки колосіння ячменю центру, його достигання згідно агрометеорологічних прогнозів, очікується у перших днях липня.

На посівах соняшника та сої, кукурудзи впродовж місяця тривало активне листоутворення. У першій-другій декаді було посаджено картоплю, посіяно огірки та висаджено розсаду капусти у фазі «3-й листок» на спостережних ділянках області. До кінця місяця овочеві активно розвивалися. Зокрема у картоплі в кінці місяця вже відмічалась фаза «утворення бокових пагонів».

У фазі масового цвітіння 31 травня було здійснено перший укіс люцерни на спостережному полі півдня.

Фаза «формування плодів» спостерігалась у вишні та яблуні півдня області у другій декаді, а в груші та яблуні півночі – у третій декаді травня.

Фермерські господарства центральних та південних районів впродовж травня активно здійснювали обробку посівів засобами захисту від бур’янів, шкідників та хвороб.

Фенологічний розвиток сільськогосподарських культур на території Рівненської області відбувався переважно швидше на 2-16днів, як у порівнянні з минулорічними, так і з середніми багаторічними строками.

На фактичний момент вегетації озимих культур не спостерігалося умов та явищ, що могли б суттєвим негативним чином вплинути на рівні врожаю озимих зернових культур. У літній період, звісно існують небезпеки пошкодження метеорологічними умовами (сильними вітрами, інтенсивними дощами, градом тощо), хворобами та шкідниками (у розвитку та поширенні яких метеорологічні умови не рідко відіграють також вирішальну роль). Проте станом на момент масового колосіння, рівні очікуваної середньообласної врожайності складають:

- озимої пшениці – 46 ц/га;

- озимого жита – 27 ц/га;

- озимого ячменю – 45 ц/га.



Тож нехай нам все вдається!

Мирного неба, Вільної, Великої та Єдиної України!

Буйного колосся та запашних хлібів!