Агрометеорологічні умови серпня та прогнози на вересень 2022 року

Літо-2022 закінчилось мінливим та строкатим за погодними умовами серпнем.

Рясні дощі пройшли у центрі та на півдні області у середині місяця, сформувавши тимчасове перезволоження ґрунту. Тоді як на півночі зберігався значний дефіцит опадів. Друга половина серпня дозволила потішитися останніми нотками літа та була переважно аномально спекотною та посушливою по всій території Рівненщини.

За значеннями гідротермічного коефіцієнта, територія області у серпні була «дуже посушливою» на півночі (ГТК=0,3), «зволоженою» на півдні  (1,5) та «надмірно зволоженою» у центрі (1,7).

Запаси продуктивної вологи ґрунту у першій декаді серпня якісно оцінювались як  «недостатні»-«достатні» в орному шарі та «недостатні»-«оптимальні» – у метровому. У другій декаді зросли на переважній території області та загалом були «задовільними»-«надмірними» в орному шарі та «достатніми»-«надмірними» – у метровому. До кінця місяця через відсутність істотних опадів рівні запасів продуктивної вологи знову знизились до «недостатніх»-«оптимальних» в орному шарі та «задовільних»-«оптимальних» у шарі 0-100см. Таким чином, станом на кінець літа вологозабезпеченість посівів на спостережних полях була на 53% гіршою на півночі та на 4-17% вищою на решті територій у порівнянні з середніми багаторічними значеннями та на 40-53% нижчою у порівнянні з тогорічними значеннями.

Впродовж серпня зберігались високі температури у товщі ґрунту, відмічено 22-26 днів, коли значення на глибині 10см досягали складали +25°С і вище. Також зафіксовано 1-5 днів (у період з 24 по 28 серпня), коли спостерігалось значне зниження показників відносної вологості повітря, підвищення показників дефіциту насичення на фоні підвищеного температурного режиму та вітрів швидкістю ≥5м/с – сформувались суховії.

Рівні теплозабезпеченості, станом на кінець серпня залишались дещо вищими за СБЗ та наблизились до тогорічних рівнів.

Агрометеорологи області продовжували спостереження за сільськогосподарськими культурами. На початку місяця було здійснено останній збір врожаю огірків. У другій половині місяця активно достигали пізні теплолюбні культури (соя, соняшник, кукурудза), готувались до збору врожаю поля під картоплею. У капусти північних районів впродовж місяця тривала фаза розвитку «формування головки». Люцерна півдня останнього дня серпня досягла масового цвітіння та була втретє скошена на зелений корм.

На початку серпня у груші та яблуні спостерігалось припинення росту пагонів у довжину, а в середині місяця було відмічено достигання плодів у берези білої та клена гостролистого на півночі області.

В цілому агрометеорологічні умови місяця оцінювались як задовільні через їх строкатість як у часі, так і територіально по Рівненщині. Малосприятливими за рівнями запасів продуктивної вологи були умови на півночі, зокрема на полях, де планується посів озимини під врожай 2023року.

Аналіз агрометеорологічних умов 2022 року на предмет сприятливості для формування врожаю та продуктивності рослин картоплі та цукрового буряка виявив, що лімітуючими факторами були: значна кількість днів, коли температури ґрунту на глибині 10см досягали чи перевищували позначку +25° – 62-70 дні з дня посіву, дефіцит опадів у травні та високий температурний режим у липні-серпні. Таким чином, очікувані рівні середньої обласної врожайності становлять: 172ц/га для картоплі та 470ц/га – для цукрового буряка.

Згідно з агрометеорологічними прогнозами, оптимальними строками сівби озимини під врожай 2023 року є друга половина вересня.

 

 

 

І нехай чимшвидше зникне з Української Землі слід окупанта та розпочнеться мирна посівна!