Агрометеорологічні умови першого місяця вегетації – березня 2023 року

Ранні строки відновлення вегетації (8-14 березня) цього року, як виявилось, не були гарантією стрімкого розвитку озимих сільськогосподарських польових та плодових культур з перших днів, оскільки погодні умови березня виявились вкрай строкатими. Температурний режим коливався у значних межах: від аномально високих середньодобових температур (додатне відхилення фактичних значень від кліматичної норми 3º) до аномально низьких (від’ємне відхилення 3º). У середині кожної декади місяця спостерігалось утворення снігового покриву, що швидко сходив, та короткотривале промерзання ґрунту.

З моменту відновлення вегетації спостерігались часті заморозки у повітрі та на поверхні ґрунту інтенсивністю, що не становила загрози для озимих зернових культур та люцерни, проте могла спричини пошкодження розпущених бруньок плодових дерев (зокрема такі умови спостерігались 30 березня).

Значна кількість опадів за березень (близько 2 кліматичних місячних норм) суттєво вплинула на вологозабезпеченість ґрунту. Запаси продуктивної вологи станом у другій декаді березня були на рівні «достатніх»-«надмірних», а вже до кінця місяця зросли переважно до «надмірних». Відносно середніх багаторічних та результатів у 2022 році, цьогорічні запаси продуктивної вологи були на 5-70 % вищими.

Результати відрощування зразків гілок вишні, яблуні та груші, а також зимуючих зернових культур та люцерни засвідчили, що умови зимового періоду 2022-2023 рр. не завдали пошкоджень рослинам. Це підтверджувалось результатами весняних обстежень посівів на території області, відсоток у незадовільному стані яких не збільшився, у порівнянні з осінню.

Темпи вегетації сільськогосподарських культур впродовж місяця сповільнювались періодичним значним зниженням температур. Озима пшениця центру та півдня області відновила вегетацію у фазі «сходи», а до кінця місяця у посівів спостерігалась початкова фаза «кущіння». Озиме жито півдня відновило вегетацію у фазі «кущіння» та залишалось у ній до кінця місяця. Стан посівів озимих культур області був добрим, забур’янення відмічалось лише на півдні та відповідало характеристиці «слабке». Люцерна півдня відновила вегетацію у фазі «весняне відростання», впродовж місяця не спостерігалось змін у фазовому розвитку.

Набухання бруньок у вишні та яблуні півдня, груші та яблуні півночі було відмічене 20 -26 березня. 31 березня у плодових культур півдня відмічалось розпускання бруньок.

Початок руху соків у берези півдня був відмічений 8 березня, у берези та клена півночі – 20 березня.

Згідно з результатами агрометеорологічних умов, що базуються на фактичних та очікуваних погодних умовах, цвітіння плодових розпочнеться у першій декаді травня, цвітіння люцерни – наприкінці третьої декади травня.

Агрометеорологічні умови березня оцінювались як задовільні для росту та розвитку сільськогосподарських культур, оскільки у періоди значного похолодання (12-13 березня, 16-18 березня та 28-30 березня) сповільнювали та навіть призупиняли розвиток рослин, проте не завдали пошкоджень на спостережних ділянках. Для проведення польових робіт умови впродовж місяця були переважно малосприятливими, що зумовлювалось дощами, перезволоженням верхніх шарів ґрунту, сніговим покривом та промерзанням ґрунту.