Агрометеорологічні умови лютого та прогноз стану озимини на полях Рівненщини весною

Пік зимового періоду 2020-2021рр., за суворістю погодних умов прийшовся, на середину лютого. Впродовж  першої та другої декад місяця озимі сільськогосподарські культури проходили загартування низьким температурним режимом та переважно були захищені надійним сніговим покривом (за винятком 7 лютого та 19 лютого на окремих територіях області). Однак вже у третій декаді місяця спостерігалось різке потепління, активне сніготанення та відтавання ґрунтового покриву. Зимуючі сільськогосподарські культури впродовж місяця знаходились у фазі зимового спокою.

Рівні температур ґрунту на глибині залягання вузла кущіння не складали загрози, оскільки хоч і знизились відносно значень попереднього періоду, однак залишались значно вищими розрахованих критичних температур вимерзання озимих зернових культур у фактичних фенологічних фазах.

Впродовж місяця спостерігалось стійке промерзання ґрунту з поступовим наростанням глибини до середини місяця та різким відтаванням у кінці.

Сніговий покрив по всій території області спостерігався у більшості днів місяця. У другій декаді лютого сформувалась найбільша висота снігового покриву за зимовий період 2020-2021рр., що станом на кінець декади складала на спостережних полях 20-29см. А вже впродовж третьої декади сніг поступово сходив з полів та станом на останній день місяця його середня висота на полях Рівненщини не перевищувала 5см, місцями спостерігались прогалини.

Зимове визначення запасів продуктивної вологи (8 лютого 2021 року) в виявило, що вологозабезпеченість орного шару була на 40-41% кращою відносно минулорічних, у метровому – кращою на 17-27%.

Останній місяць зими в роботі агрометеорологів є періодом прогнозування стану зимуючих сільськогосподарських культур та рівня вологозабезпеченості весною. Прогнози базуються на інструментальних визначеннях, натурних обстеженнях та аналізі умов зими, що складалися. Таким чином, агрометеорологами Рівненщини було визначено, що від умов зимового періоду 2020-2021рр. пошкоджень зазнали лише ті посіви озимих культур, що восени припинили вегетацію у вкрай ранніх фазах розвитку через пізні строки посіву (середній відсоток загибелі рослин у зразках – 7%). Озимина, що досягла фази «3-й листок» стійко витримала значні зниження температур навіть в умовах ненадійного снігового покриву. Прогнозований відсоток посівів, що увійдуть у весну в незадовільному стані є вищим в порівнянні з минулорічним та складає близько 6%. Не зазнали пошкоджень і поодинокі плодові дерева півночі та півдня області (вишня, яблуня та груша), за якими ведуться спостереження.

Відтак, агрометеорологічні умови зими 2020-2021рр. на території Рівненщини були переважно сприятливими, рідше задовільними. У подальшому фермерським господарствам вартує оптимізувати строки посівів аби запобігти вимерзанню рослин, що недостатньо розвинулися восени.