У середині листопада відбувся перехід від осінніх до зимових умов: у другій половині місяця середньодобові температури знизились до від’ємних значень, спостерігалось незначне промерзання ґрунту та утворення снігового покриву. 15-16 листопада на території Рівненщини було відмічено припинення вегетації зимуючих культур. Для порівняння, у минулому році припинення вегетації відбулось – 9 листопада на півночі області та 23 листопада – на решті її територій. Середніми ж багаторічними строками для нашої території є 2 листопада.
Загалом агрометеорологічні умови місяця були сприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських культур у першій його половині та для перезимівлі – у другій.
До припинення вегетації заморозки спостерігались впродовж 2-3 днів, інтенсивністю до 1-2°, що не складало загрози для посівів сільськогосподарських культур.
Станом на 7-8 листопада запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під посівами озимини та на зябу оцінювалися як «достатні»-«оптимальні» (27-44 мм).
Перехід температурного режиму на зимовий характер був доволі різким, проте без значних коливань до кінця листопада, що загалом сформувало сприятливі умови для входження сільськогосподарських культур в зимівлю.
На півночі та на півдні наприкінці другої декади листопада спостерігалось перше промерзання ґрунту на глибину до 2-4 см, у центрі області – ґрунт залишався талим. У кінці другої декади сніговий покрив був наявним на усіх спостережних ділянках (середня висота – 0-4 см), а до кінця місяця залишився лише на півночі та у центрі області (середня висота – 1-2 см).
Мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см (глибина залягання вузла кущіння – критичний показник для спостережень за умовами безпечної перезимівлі озимих зернових), опускалась на півночі – до 2º морозу, у центрі та на півдні – до 0º тепла.
Більш стійкою до холодів культурою є озиме жито, для нього розрахункова критична температура у листопаді становила 14,8º морозу; для менш стійкої озимої пшениці розрахункові критичні температури складали 12,3-13,7º морозу. Малосприятливим чинником для зимівлі пшениці на спостережних ділянках є рання фаза розвитку («сходи»), якої встигли досягнути посіви на півдні та у центрі, що підвищує вразливість до холодів. Озиме жито півночі увійшло в зимівлю у фазі «кущіння». Стан усіх посівів станом на припинення вегетації оцінювався як «добрий».
За результатами обстеження посівів озимих культур перед входом у зиму (за даними Департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації): переважна площа посівів знаходилась у доброму стані, близько третини площ – у задовільному, та 7% виявились слабкими та зрідженими. Відносно тогорічних показників у 2022 році площі під посівами озимих зернових на зерно зменшились на 9-18%, під озимим ріпаком – на 17%.
Перезимівля посівів озимини головним чином залежатиме від погодних умов зимових місяців, тож сподіваємося на прихильність природи та мирне небо над Україною!