Агрометеорологічні умови формування врожаю зернових та очікувані рівні їх врожайності у 2022 році

Умови, що складалися впродовж зимового періоду 2021-2022рр. на території Рівненської області не завдали значного шкодочинного впливу врожаю озимих культур. Остаточне відновлення вегетації відбулось 22-23 березня, що близько до середніх багаторічних та тогорічних строків.

Посівна кампанія ярих культур на території області розпочалась в останні дні березня. Строки посіву ярих зернових та теплолюбних культур у 2022 році були переважно ранніми як відносно тогорічних (на 8-30 днів раніше цього року здійснено посів), так і відносно середніх багаторічних (на 13-22 дні). Тільки кукурудзу на півдні та півночі області було посіяно пізніше середніх багаторічних строків на 9-20 днів. 

Рівні запасів продуктивної вологи на початку вегетаційного періоду якісно оцінювались як «достатні»-«оптимальні» для росту та розвитку культур в орному шарі та «достатні»-«надмірні» – у метровому.

Для березня характерним був дефіцит опадів, що вже у квітні змінився значним атмосферним зволоженням території та, відповідно, підвищенням запасів продуктивної вологи. Вологозабезпеченість ґрунту впродовж квітня зберігалась на «оптимальному»-«надмірному» для рослин рівнях.

Впродовж травня запаси продуктивної вологи ґрунту на спостережних ділянках поступово знижувались та за якісною оцінкою були «незадовільними»-«оптимальними» в орному шарі, «задовільними»-«оптимальними» для розвитку рослин – у метровому. Тенденція до зниження рівня вологозабезпеченості посівів ґрунтовою вологою збереглася і в червні.

В цілому зниження запасів продуктивної вологи ґрунту впродовж вегетаційного періоду є нормою, у зв’язку з тим, що їх витрати у першій половині літнього періоду не компенсуються атмосферними опадами.

 

Теплозабезпеченість рослин впродовж березня-червня за рівнями сум ефективних температур  ≥5°С, ≥10°С  та ≥15°С була нижчою за середні багаторічні значення, проте вищою за тогорічну.

За умовами зволоження території, що оцінювались за гідротермічним коефіцієнтом (базується на співвідношенні кількості атмосферних опадів до суми температур ≥10°С), територія Рівненщини у травні характеризувалась як «посушлива», у червні – «недостатньо зволожена». Найгіршими умови зволоження були на півдні, найкращими – у центрі області.

Загалом агрометеорологічні умови впродовж березня-червня 2022 року, попри нерівномірний розподіл опадів у часі, оцінювались як сприятливі для росту та розвитку сільськогосподарських культур. Серед небезпечних для сільськогосподарських рослин умов та явищ було відмічено: град на початку червня у центрі області та суховії впродовж 2-5 днів по всій території області.

Станом на кінець червня сільськогосподарські культури перебували у наступних фазах фенологічного розвитку: озима пшениця, ярий ячмінь центру, а також озиме жито півночі – «молочна стиглість»; озима пшениця півдня – «цвітіння»; кукурудза –«поява 9-го листка» на півдні та «поява 11-го листка» – на півночі; соняшник центру – «поява суцвіть»; соя центру та півдня – «початок цвітіння».

Згідно з агрометеорологічними прогнозами у 2022 році очікуються наступні рівні середньообласної  врожайності:

  • озимої пшениці 46 ц/га;
  • озимого жита 27 ц/га;
  • озимого ячменю 45 ц/га;
  • ярого ячменю 43 ц/га;
  • ярої пшениці 42 ц/га;
  • вівса 25 ц/га;
  • гороху 30 ц/га;
  • кукурудзи 81 ц/га;
  • гречки 14 ц/га;
  • сої 26 ц/га;
  • соняшника 26 ц/га.