Агрометеорологічні умови достигання та збору врожаю зернових культур впродовж липня на території Рівненської області

Третя декада липня виявилась періодом активних жнив, зокрема на полях, де проводились спостереження агрометеорологами області. З 24 по 26 липня зібрано врожай озимої пшениці та жита, ярого ячменю; декадою раніше проводився збір озимого ріпаку. Період з 22 по 26 липня був сприятливим для здійснення жнив, що обумовлювалось відсутністю атмосферних опадів, зниженими показниками відносної вологості повітря та помірним температурним режимом. Такі строки збору врожаю були переважно близькими до минулорічних строків та на 4-6 днів пізнішими відносно середніх багаторічних.

Високий температурний режим, зокрема в середині липня, сприяв пришвидшенню темпів достигання зерна та формував умови для збору врожаю зерна оптимальної вологості. Малосприятливими агрометеорологічними факторами впродовж місяця були: локальні зливові дощі значної інтенсивності, що супроводжувались поривами вітру та складали загрозу полягання посівів.

Запаси продуктивної вологи під посівами сільськогосподарських культур коливалися в часі: спостерігалося їх значне зниження в середині місяця та чергове підвищення – у кінці липня. Найгірше забезпеченими продуктивною ґрунтовою вологою впродовж місяця були посіви центральних районів, що оцінювались як «незадовільні-недостатні» в орному шарі та «задовільні»-«достатні» – у метровому. На півночі області вологозабезпеченість впродовж місяця була «недостатньою»-«оптимальною» в орному шарі та «задовільною»-«оптимальною» у метровому шарі; на півдні ж «недостатньою»-«надмірною» в орному та «задовільною»-«достатньою» у метровому.

У порівнянні із минулим роком, у 2021р. липневі запаси продуктивної вологи у метровому шарі були переважно нижчими на 7-63%, а теплозабезпеченість посівів за сумами ефективних температур була на 11-35% вищою.

6 днів із суховійними явищами впродовж місяця фіксувались лише на території центральних районів, на решті територій Рівненщини значення відносної вологості повітря не досягали рівнів ≤30%.

На основі аналізу умов вегетаційного періоду (квітень-липень) та їх сприятливості для формування зерна озимої пшениці було виконано розрахунки врожайних якостей культури у 2021р., що засвідчили значно вищі очікувані їх рівні, аніж у 2020р.

Позитивними факторами агрометеорологічних умов теплого періоду 2021 року були: утримання мінімальних температур повітря на рівнях >+10°C та помірні значення відносної вологості повітря (<80%) впродовж більшості днів, зокрема у період достигання зерна. За розрахованими рівнями комплексного показника умов зволоження території (ГТК), Рівненщина оцінювалась як «зволожена» у травні, а вже у червні-липні її характеристика змінилась на «посушлива». Малосприятливими були й контрастні погодні умови літнього періоду, коли аномальна спека змінювалась негодою – грозами з інтенсивними зливами та шквальними вітрами, місцями з градом.