Прогнозувалось, що оптимальними строками сівби озимини у 2022 році буде друга половина вересня. Однак погодні умови вересня абсолютно не сприяли проведенню польових робіт як зі збору врожаю пізніх сільськогосподарських культур, так і посіву озимих зернових. Окрім відтермінування початку посівної компанії, тривалий дощовий період та висока вологість повітря, що спостерігались на території Рівненської області з 9 вересня по 4 жовтня, завадили вчасному збору соняшника, сої та зумовили поширення хвороб рослин (септоріозу, фомопсису, білої гнилі, пероноспірозу, альтернаріозу тощо), знизивши якість їх врожаю.
Фермерському господарству на спостережному полі півночі області вдалось посіяти жито у третій декаді вересня. На решті ділянок сівбу довелось відтермінувати.
Вже з 5 жовтня агрометеорологічні умови покращились та дозволили зібрати врожай пізніх культур, а також планувати посів озимини. В очікуванні підсихання верхніх шарів ґрунту, посів озимої пшениці на півдні та у центрі області було здійснено у третій декаді жовтня, хоча і на той час робота сільськогосподарської техніки у полі ускладнювалась через перезволоження ґрунтового покриву.
У декаду масової сівби (третя декада жовтня) на спостережних агрометеорологічних ділянках температурний режим повітря та ґрунту (на глибині 10 см) оцінювався як задовільний – +9-10° (у день температури повітря досягали +17-18°). Лише 21 жовтня відмічався заморозок. Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту у декаду сівби були на рівні «оптимальних» у центрі та «надмірних» на півдні. Відносно найменшої польової вологоємності (НПВ) для ґрунтів кожного конкретного спостережного поля фактична вологозабезпеченість становила 84-106%, що може виступати лімітуючим фактором для активного розвитку рослин через нестачу повітря у ґрунті, яка часто виникає при вологості понад 80% НПВ.
Строки сівби озимих у 2022 році відносно середніх багаторічних (16-23 вересня), виявились на 8 днів пізнішими на півночі Рівненщини та на 35 днів – на решті її територій. У порівнянні з тогорічними строками, жито на півночі посіяно на 12 днів раніше цього року та на 6-16 днів пізніше на решті територій.
Згідно з результатами прогнозів, очікуються «задовільні» у центрі та «добрі» на решті території області агрометеорологічні умови у період осінньої вегетації озимих зернових. Прогноз стану озимини, основною для розрахунку якого є рівень запасів продуктивної вологи на момент сівби, вказує на ймовірність того, що близько 11% посівів може увійти в зимівлю у незадовільному стані. Однак вирішальну роль відіграють умови листопада та строки припинення вегетації.