Вельмишановні і дорогі колеги – гідрометеорологи України!
Сердечно вітаю усіх Вас з нашим професійним святом – Днем працівників гідрометеорологічної служби!
Нині ми з Вами і наша країна в цілому відзначатимемо чотирнадцяту річницю від дня заснування у нашій державі цього вкрай важливого і такого необхідного для всіх нас професійного свята, яке підкреслює визначну роль нашої гідрометеорологічної діяльності і її затребуваності органами державного управління та галузями економіки України. Декретом Народних комісарів України від 19 листопада 1921 року було створено єдину українську метеорологічну службу – Укрмет, яка потім у складі всіх метеорологічних та гідрологічних служб, що існували на той час в Україні органічно увійшли до складу організованого у 1929 році Гідрометеорологічного комітету Країни.
Отже, дорогі колеги, хочу поздоровити Вас ще й з цією майже віковою урочистою датою від дня утворення нашої служби і трошки доторкнутись до дуже важливих історичних аспектів її становлення і відповідного державного внеску у фундамент зміцнення нашої країни та економіки.
За 95 років нашого становлення основою діяльності українських гідрометеорологічних організацій стала цілісна державна система гідрометеорологічних спостережень, прогнозування і гідрометеорологічного забезпечення, робота всіх ланок якої зінтегрована і побудована на єдиних методичних та технологічних принципах. Сьогодні ця система узаконена і захищена Законом України "Про гідрометеорологічну діяльність".
Світовий досвід свідчить, що роль гідрометеорологічної діяльності у забезпеченні сталого соціально-економічного розвитку суспільства постійно зростає. Більш ніж 80% всіх стихійних природних лих, які спостерігались на планеті протягом останніх років, пов’язані з небезпечними метеорологічними та гідрологічними явищами, які наносять значну шкоду галузям економіки та населенню. Україна в цьому плані не є винятком. Варто згадати катастрофічні за своїми наслідками паводки на річках Закарпаття та Прикарпаття, надзвичайно спекотну і посушливу погоду 2015 року та багато інших явищ, які спричинили значні матеріальні збитки економіці України протягом останніх років.
Всі Національні гідрометслужби світу, у тому числі й українська, об’єдналися у велику світову спільноту і працюють під координацією Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО). Насамперед вони обмінюються гідрометеорологічною інформацією, на основі якої складаються прогнози погодних умов на різні періоди часу. Для цього Всесвітньою метеорологічною організацією створено Глобальну систему телезв’язку, куди Гідрометеорологічна служба України, як і інші національні служби країн-учасниць ВМО, на постійній основі передає синоптичну, кліматичну та аерологічну інформації з визначених пунктів спостережень. Ряд українських метеорологічних станцій за вагомий внесок у проведенні високоякісних спостережень та інформаційну діяльність відзначені грамотами ВМО.
За цей чималий проміжок часу гідрометеорологічній службі України вдалося виховати і зберегти головне своє багатство – це майже п’ять тисяч високоосвічених професіоналів, відданих своїй справі ентузіастів – романтиків. На мережі станцій часом працюють цілі династії, особливо у важкодоступних районах, віддані своїй роботі працівники. Велика кількість наших гідрометеорологів удостоєна державних нагород і відомчих відзнак, що викликає повагу до них і гордість за нашу вітчизняну галузь..
Сьогодні, поздоровляючи нашу галузь з професійним святом і 95 річницею від дня утворення не можна обминути і той факт, що завдяки своїм спеціалістам Гідрометслужба в Україні внесла посильний вклад у перемогу над ворогом у другій світовій війні. З перших днів війни, а саме 22 липня 1941 року, Гідрометеорологічна служба при Раді Міністрів радянських соціалістичних республік була передана у підпорядкування Збройним Силам. Управління Гідрометслужби України увійшло до складу Харківського військового округу. Із оперативної частини Київського бюро погоди і групи прогнозистів була сформована гідрометеорологічна група, яка займалась обслуговуванням військових частин. Гідрометеорологічні роботи в роки Великої Вітчизняної війни очолювало Головне управління гідрометеорологічної служби Червоної Армії. На місцях діяли територіальні Управління гідрометслужби, підпорядковані штабам відповідних військових округів. В цих Управліннях офіцерами, військовослужбовцями і вільнонайманими працювали тисячі спеціалістів – гідрометеорологів, які забезпечували дії військових частин.
І хто б міг подумати, що через 72 роки після звільнення України від фашистських загарбників, нашу країну знову охопить полум’я війни? Не визначена гібридна війна з сусідньою державою вже привела до втрати Україною півострова Крим, до величезних людських жертв і понівечених долей на Сході України і відповідної перебудови та передислокації нашої служби з захоплених ворогом територій.
Героїчні люди працювали і працюють у Гідрометслужбі України. Так поруч з нами з’являються нові герої нашого часу, імена яких для нащадків обов’язково буде вписано в Почесну Книгу музею Гідрометслужби України. Насамперед це наші колеги гідрометеорологи, які приймали участь у бойових діях в зоні АТО, захищаючи наші кордони і територіальну цілісність України, згадаємо їх поіменно - Корнілов М.В. (Дунайська гідрометеорологічна обсерваторія); Шалтун Я.О. та Костінов О.Й. (Український гідрометеорологічний центр).
Підсумовуючи сказане хочу ще наголосити на тому, що Ваш високий професіоналізм, багаторічний досвід роботи навіть у найскрутніших погодних умовах, служать запорукою успішного виконання завдань, покладених нас державою.
У цей урочистий для всіх нас день професійного свята та день 95 річниці від дня народження Національної гідрометеорологічної служби України побажати усьому багатотисячному гідрометеорологів міцного здоров’я, благополуччя у родинах, особистого щастя, невичерпної енергії, та натхнення у подальшій цікавій і не завжди легкій роботі, такої, яку ми з вами обрали.
Впевнений, що Ви й надалі з честю і гордістю будете нести і примножувати своєю працею високе звання гідрометеоролога.
Слава Україні!
М. Кульбіда