Наслідки зими 2022-2023 рр. для посівів озимини та умови початку вегетаційного періоду 2023

Цьогоріч відновлення вегетації на переважній території області було святковим, адже відбулось 8 березня. Тільки на півночі Рівненщини дещо пізніше – 14 березня. Такі строки початку вегетаційного періоду є доволі ранніми відносно середніх багаторічних, проте з 2014 року відновлення вегетації у першій декаді березня на півдні та у центрі області, другій – на півночі було частим явищем (більш пізні строки відновлення спостерігались лише у 2018, 2021 та 2022 роках).

Початок весни 2023 виявився примхливим та вередливим за характером погоди: з моменту відновлення вегетації температурний режим коливався у значних межах від середньодобових значень +9…+10º (14 березня) до -0…-1 º (12 березня); ґрунтовий покрив в окремі дні під дією низьких нічних температур промерзав на незначну глибину (1-5 см) та відтавав у денний період; спостерігалось і утворення снігового покриву, що швидко сходив. Не зважаючи на усі перераховані фактори проявів зими, рослини озимини у денний час продовжували повільно вегетувати, у центрі та на півдні спостерігались і зміни у фазовому розвитку.

На момент відновлення вегетації візуальне обстеження посівів, за якими ведуться агрометеорологічні спостереження (озима пшениця на півдні та в центрі області, озиме жито – на півночі, люцерна – на півдні), не виявило погіршення їх стану за зимовий період 2022-2023 рр., що в цілому можна схарактеризувати як м’який за умовами, що формувались.

За результатами уточненого агрометеорологічного прогнозу стану озимини Рівненщини на час відновлення вегетації, також не очікується значного збільшення площ посівів у незадовільному стані, адже мінімальні температури ґрунту на глибині залягання вузла кущіння впродовж зими були значно вищими критичних розрахункових значень. З осені площі посівів озимих сільськогосподарських культур становили близько 7% по області.

Проте слід зауважити, що тепла зима не сприяла загибелі збудників хвороб та шкідників, а тому формується необхідність заходів для запобігання їх (хвороб та шкідників) поширенню з настанням тепла.

Отож зимовий період 2022-2023 рр. минув без шкоди для озимих зернових культур, не зважаючи на різні строки їх сівби на спостережних ділянках, ранні фази розвитку у яких рослини на окремих полях зимували (фаза «сходи»), неглибокий зимовий спокій та тимчасове відновлення вегетації на початку січня. Надалі їх стан визначатимуть умови весняно-літнього періоду, раціональність та ефективність вжитих фермерськими господарствами агротехнічних заходів.