Всесвітній день води та Всесвітній метеорологічний день

Всесвітній день води та Всесвітній метеорологічний день

   Шановні друзі та колеги!

   22 березня 2014 року та 23 березня 2014 року все прогресивне людство нашої планети буде відзначати щорічні знаменні події, такі як Всесвітній день води та Всесвітній метеорологічний день, які напряму пов’язані з життєдіяльністю і соціально-економічним розвитком усіх країн світу.

    Так, Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992р. в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів (резолюція 47/193 від 22 грудня 1992 року). Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організація по захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях.

   У 2014 році цей день буде проходити під гаслом: Вода і енергія

 

   23 березня – Всесвітній метеорологічний день

    1960 р. Всесвітня організація метеорології вирішила, що 23 березня буде святкуватися як Всесвітній день метеорології. Мета - акцентування важливості метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні добробуту населення. Кожного року вибирається нове гасло цього дня, яке покликане допомогти людям зрозуміти значення метеорологічної служби.

   Щорічно 23 березня Всесвітня Метеорологічна Організація (ВМО), її члени в 188 країнах, а також світове метеорологічне співтовариство святкують Всесвітній метеорологічний день. У цей день відзначається набуття чинності в 1950 р. Конвенції ВМО, відповідно до якої була створена ця Організація. Згодом, а саме в 1951 р., ВМО отримала статус спеціалізованої установи системи Організації Об’єднаних Націй. Мета свята – акцентування важливості метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні добробуту населення. Кожен рік вибирається нове гасло цього дня, яке покликане допомогти людям зрозуміти значення метеорологічної служби.

   Гідрометеорологічна служба України, яка є членом-засновником ВМО з 1948 року, являє собою багатофункціональну розгалужену систему, що організаційно оформилася ще в 1921 році. Вона здійснює комплекс гідрометеорологічних спостережень і прогнозування, вивчення змін клімату, спостереження за забрудненням навколишнього природного середовища на базовій мережі. Систематичні цілодобові спостереження за станом погоди проводяться на 188 метеорологічних станціях, з яких 37 залучені до передачі даних у глобальну систему телезв’язку ВМО.

    В Україні стихійні гідрометеорологічні явища завдають значної шкоди економіці і населенню. Паводки в гірських регіонах, штормовий вітер, засухи, ожеледі, сильні зливи з грозами – ось далеко не повний перелік гідрометеорологічних явищ, які практично щорічно призводять до матеріальних збитків, і, на жаль, супроводжуються людськими жертвами. Гідрометеорологи України успішно вирішують важливі державні завдання: забезпечують потреби економіки, вносять істотний внесок в захист навколишнього середовища і своєчасно попереджають про стихійні лиха.

     Відзначення цього дня у 2014 році буде проходити під гаслом: «Погода і клімат: Залучення молоді». У зв’язку з цими подіями у зверненні Генерального секретаря ВМО Мішеля Жарро було зосереджено увагу всього людства до важливості залучення і відповідного виховання і обізнаності молоді з питань відношення до проблем змін клімату і відповідної адаптації природо ресурсного потенціалу нашої планети.

   Безпосередньо у своєму зверненні М. Жарро наголосив:

   Беручи до уваги велику зацікавленість молоді в майбутньому, ВМО обрала «Погоду і клімат: залучення молоді» в якості теми Всесвітнього метеорологічного дня цього року .

   Сьогодні люди у віці від 15 до 24 років складають одну шосту частину населення Землі. Близько 85 % з цього мільярда молодих чоловіків і жінок проживають в країнах, що розвиваються .

   У порівнянні з їх однолітками всього 50 років тому сучасна молодь є в середньому більш енергійною, більш освіченою і знаючою. Науково-технічні знання проходять червоною ниткою через їх життя, дозволяючи їм краще взаємодіяти з навколишнім світом. Але в той же час, багато молодих людей як і раніше страждають від злиднів та дискримінації, нерівності та експлуатації; багато з них не мають доступу до освіти, охорони здоров'я і інших основних видів обслуговування.

   Ці проблеми посилюються небезпечними факторами зміни клімату і проявів екстремальної погоди, які характеризують життя молоді в наші дні і будуть ще більше впливати в майбутні десятиліття. Температури в атмосфері і океані продовжують підвищуватися, крижані шапки і льодовики по всьому світу стійко зменшуються, рівень моря підвищується, а багато екстремальних явищ погоди і клімату стають частішими і інтенсивними.
    Вплив людини на кліматичну систему очевидний.

    Глобальна концентрація СО2 та інших парникових газів в атмосфері продовжує рости стрімкими темпами і досягає безпрецедентних рівнів в історії людства. Збереження нашої сьогоднішньої залежності від викопних видів палива приведе нас до значного збільшення  тепла на планеті: до кінця цього століття температура може підвищитися до 4 ° C вище , ніж в доіндустріальний період. Обмеження потепління до менше 2 ° С ще може бути досягнуто, однак воно зажадає швидкого значного зменшення викидів парникових газів.

    Вирішення цього завдання вимагає прийняття негайних, рішучих і безкомпромісних заходів. Молодь світу може стати потужною дійовою особою щодо змін в цьому напрямку. Діяльність в області клімату відноситься не тільки до викидів СО2, вона орієнтована на людей, на наші спільні цінності і на те, що кожен з нас готовий зробити для їх просування.

   Молоді люди є джерелом інноваційних ідей і нових підходів до розуміння суті проблем і їх можливих рішень. Вони закликають до обґрунтованих справедливих рішень.

    У зв'язку з тим, що майбутнє покоління готується до мінливих метеорологічних і кліматичних умов, молоді люди можуть відігравати активну роль в галузі моніторингу, розуміння та реагування на сьогоднішні і майбутні погоду і клімат. Вони володіють здібностями для сприяння поглиблення обізнаності, пом'якшення наслідків та адаптації до зміни клімату, однак з метою повного розкриття потенціалу молоді для вирішення проблеми зміни клімату нам буде потрібно залучити їх до формулювання і здійснення компонентів політики, які зачіпають їх в наші дні і стосуватимуться найближчого майбутнього.

    Постійно поглиблюється наукове розуміння процесів взаємодії атмосфери, океану суші і води для визначення стану погоди і клімату, все більше полегшуючи розвиток безперебійного прогнозування погоди і клімату. Спільнота ВМО вже розробила інструменти для розуміння і прогнозування погоди і клімату, і в майбутні десятиліття ці інструменти будуть і далі вдосконалюватися, більш широко використовуватися і експлуатуватися.
    Інформаційна продукція та обслуговування на основі кліматичних передбачень зміцнюватиме наші можливості щодо пом'якшення зміни клімату та адаптації до нього, дозволяючи нам бути краще підготовленими до можливих штормів, паводків і хвиль тепла; допомагаючи фермерам краще організовувати посадку сільськогосподарських культур та збір врожаю; і підвищуючи безпеку судноплавства і аеронавігації. Молоді люди, що вибрали кар'єру в галузі метеорології, гідрології або науки про клімат, зможуть грати все більш важливу роль і таким чином вносити істотний внесок у безпеку і добробут своїх спільнот і країн.

    Зміна клімату змушує нас бути більшою мірою невпевненими щодо нашого майбутнього, тим не менш, незважаючи на цю невизначеність, ясно одне: наше суспільство відповідальне не тільки перед собою, але також і перед майбутніми поколіннями. Сучасна молодь буде жити в другій половині нинішнього сторіччя, і якщо ми не будемо діяти в терміновому порядку, вона стане свідком серйозних впливів зміни клімату, які висвітлені в самій останній оцінці Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. Завдяки вибору, який ми робимо на даному етапі, молоді люди будуть відігравати провідну роль у формуванні завтрашнього дня планети Земля. Хоча виклики, з якими стикатимуться наступні покоління, величезні, можливості для їх вирішення ніколи не були настільки великими .

    Всесвітній день води 2014: Вода і енергія

   Вода і енергія тісно взаємопов'язані та взаємозалежні. Виробництво та передача енергії потребує використання водних ресурсів, зокрема для гідроелектростанцій, атомних і теплових джерел енергії. З іншого боку, близько 8 % світового виробництва енергії використовується для перекачування та транспортування води до різних споживачів.

    У 2014 році система ООН, у тісній співпраці з її державами - членами та іншими відповідними зацікавленими сторонами, колективно привертає увагу до проблем водних та енергетичних ресурсів, зокрема, з урахуванням нерівності, особливо для «нижнього мільярду», людей, які живуть у нетрях та бідних сільських районах і виживають без доступу до безпечної питної води, належної санітарії, достатньої кількості продовольства та енергетичних послуг. Діяльність системи також спрямована на сприяння розвитку відповідної політики та інституцій, таких, як міністерства і адміністрації міст, для прокладання шляхів до енергетичної безпеки та сталого використання водних ресурсів в зеленій економіці. Особливу увагу буде приділено виявленню передового досвіду, який  зможе допомогти втілити водо- і енергозберігаючі проекти "зеленої промисловості" в реальність.

 Цілі Всесвітнього дня води 2014

-         підвищення обізнаності про взаємозв'язки між водою та енергією

-         сприяння політичному діалогу щодо широкого кола питань, пов'язаних з водою та енергією

-         продемонструвати, на основі тематичних досліджень, особам, які приймають рішення в енергетичному секторі і сфері водних ресурсів, що комплексні підходи і вирішення водно-енергетичних проблем можуть сприяти економічному зростанню та соціальному добробуту

-         визначити зміст політики та питання розвитку потенціалу, в якому система ООН, зокрема Структура ООН з питань води і Структура ООН з питань енергетики, можуть запропонувати значний внесок

-         визначити ключові зацікавлені сторони та активно залучати їх до подальшого розвитку  зв'язків з водно-енергетичних питань.

-         сприяння обговоренню щодо питань водно-енергетичних ресурсів після 2015 року 

Вода та енергія: коротка інформація

    Відсутність енергії і води є одним з пояснень злиднів і поневірянь, про що свідчить економічний розвиток країн.

   Потреба у воді та енергії буде зростати з ростом населення. До 2030 року попит на відновлювальні джерела енергії зросте на 60%. Вважається, що глобальне споживання енергії збільшиться приблизно на 50% з 2007 по 2035 рік. Із зростанням виробництва сільськогосподарської продукції і вода, і споживання енергії будуть збільшуватися, що призведе до збільшення конкуренції за енергію та воду серед користувачів. Збільшення приблизно на 19% валового сільськогосподарського водоспоживання прогнозується до 2050 року. Ситуація може бути гіршою без будь-якого технічного прогресу в енергетичному секторі або без розвитку енергетичної політики).

   Значна кількість енергії потрібна не тільки для водокористування, а й для очищення стічних вод. Енергія і вода дуже пов’язані. Всі джерела енергії (у тому числі електроенергії) потребують воду в своїх виробничих процесах: отримання сировини, охолодження, теплові процеси, очищення, вирощування культур для біопалива. Енергія потрібна для того, щоб зробити водні ресурси доступними для використання людиною і для споживання (включаючи зрошення). Проблеми води та енергії пов'язані одна з одною таким чином, що, незважаючи на деякий частковий і короткостроковий успіх, часткова відповідь приречена на провал, а довгострокова діяльність у напрямку вирішення проблем – на успіх. Відповіді на водні та енергетичні проблеми повинні бути скоординовані в єдину відповідь . Рішення не може складатися із заохочення або альтернативи.

   Стратегія врегулювання водних і енергетичних проблем повинна бути в перспективі переглянута з врахуванням поправок сучасних викликів та проблем. Дії мають включати перехід від невідновлюваних до поновлюваних джерел енергії, від зростання пропозиції до мудрого управління наявними ресурсами, від розвитку інфраструктури до більш збалансованого поєднання інфраструктури та екосистем для  виробництва на споживання водно-енергетичних послуг.

     Стратегія повинна враховувати численні соціальні та екологічні ризики, пов'язані з водою та енергією, в тому числі:

-            Збільшення попиту на воду та енергію: Із зростанням попиту на воду і обмеженим доступом, конкуренція за доступ до води також зростає. Це призводить до зростання попиту на енергію для перекачування більшої кількості води, що робить процес неефективним. Конкуренція також порушує стійкість системи.

-            Доступ до води для побутових і виробничих цілей (сільське господарство, промисловість та інші види економічної діяльності) надає безпосередній вплив для боротьби з рівнем бідності та для забезпечення продовольчої безпеки.

-            Нестійке водопостачання та постачання енергії: призводить до фізичного виснаження ресурсів, що, таким чином, ставить під загрозу стійкий розвиток.

 

   Всесвітній день води 2014: Основні тези

   Тема Всесвітнього дня води формулює те, чим ви будете займатись у 2014 році та зазначає як мету сприяння стійкій практиці в області води і енергії. Основні ідеї, наведені нижче, можуть бути використані в якості основи, аби допомогти Вам розробити і створити свій власний план діяльності. Ви можете адаптувати основний посил до своїх місцевих умов, або до конкретної аудиторії, щоб зробити її більш цілеспрямованою та ефективною.

 

 

   1. Воді необхідна енергія та енергії необхідна вода

   Вода необхідна для виробництва майже всіх видів енергії. Енергія необхідна на всіх етапах видобутку води, водопідготовки та розподілу.

   2. Поставки обмежені, а попит зростає

   Попит на прісноводні ресурси та енергію продовжує зростати і значно збільшиться в найближчі десятиліття. Це збільшення призведе до великих труднощів і деформації ресурсів майже у всіх регіонах, особливо в країнах, що розвиваються, і в країнах з перехідною економікою.

   3. Збереження енергії - економія води. Економія води є збереженням енергії

   Вибір стосовно поставки, розподілу, ціни і використання води та енергії взаємозалежні.

4. «Нижній мільярд » терміново потребує доступу до води, санітарних послуг та електроенергії

   У всьому світі 1,3 мільярда людей в даний час живуть без електрики, 780 мільйонів людей не мають доступу до безпечної питної води та 2,5 мільярда людей не мають каналізації. Вода і енергія має вирішальний вплив на боротьбу з бідністю.

5. Політику щодо покращення якості води та енергоефективності необхідно координувати та узгоджу вати.

   Краще розуміння між двома секторами поліпшить координацію в галузі енергетики та води, що призведе до зниження  неефективності. Політики та практики можуть вжити заходів щодо подолання бар'єрів, що існують між їхніми областями. Інноваційна та прагматична національна політика може сприяти більш ефективному і економному наданню водних і енергетичних послуг.

   У 2014 році цей день буде проходити під гаслом: Вода і енергія  

   Всесвітній метеорологічний день 2014
    Погода і клімат: залучення молоді

    Всесвітній метеорологічний день святкується щорічно 23 березня, з тим щоб відзначити вступ в силу y 1950 році Конвенції , яка створила Всесвітню метеорологічну організацію. Цього дня також привертається увага до величезного внеску, який вносять національні метеорологічні та гідрологічні служби у забезпечення безпеки та добробуту суспільства.
    Темою Всесвітнього метеорологічного дня цього року є «Погода і клімат: залучення молоді». Сучасна молодь буде користуватися перевагами, які з'являються в результаті відчутного прогресу, досягнутого в нашій здатності розуміти і прогнозувати погоду і клімат Землі. У той же час велика частина нинішніх молодих людей житиме в другій половині цього століття і випробовуватиме на собі наростаючі наслідки глобального потепління. ВМО закликає молодих людей більше вивчати нашу метеорологічну і кліматичну систему та брати участь у діяльності з проблеми зміни клімату.