Від Миколая зима силу набирає

ТРАДИЦІЇ

Від Миколая зима силу набирає

На передодні Нового року слід навести лад у своєму господарстві. Весь непотріб винесіть на смітник і спаліть 

Зима цього року припізнюється. Замість снігу листопад щедро полив спраглу землю теплими дощами. Це дуже сприятливі умови й запорука доброго врожаю озимих. На тлі економічних збитків, пов’язаних з російською агресією, наша держава впевнено виходить на світовий ринок зерна. Успішне завершення осінньо-польових робіт додає впевненості, що і в наступному році хліборобська нива віддячить високим урожаєм.

Отже, листопад пригальмував наступ зими. Але вона вже стукає у вікно. «Грудень у дорозі — зима на порозі», — каже народна мудрість. За попередніми прикметами (на Покрову сніг випав у західних регіонах,  на Михайла погода була похмура, а на Закарпатті з проливними дощами, що спричинили повінь), зима буде теплою, з частими відлигами. Але в народні прикмети листопада грудень може внести свої поправки. Щоб передбачити прогнози на наступні зиму, весну і літо, старі люди здавна беруть до уваги стан погоди у такі дні грудневих релігійних свят: Платона і Романа (1), Третя Пречиста (4), Катерини (7), Андрія Первозванного (13), Варвари (17), Миколая Чудотворця (19).

На Платона і Романа «виглядають зиму», щоб дізнатися, якою вона буде на Масляну неділю (за вісім тижнів до Великодня). Який перший день грудня, такою буде й зима. Якщо зранку тепло й сонячно, початок зими буде м’яким, малосніжним; опівдні мороз — зима нестійка, з відлигами.

Третя Пречиста починає низку зимових свят. «Введення прийде — празників наведе», — каже народне прислів’я. До цього свята приурочено багато народних прикмет, звичаїв і прогнозів. Наприклад, якщо цього дня до хати завітає молодий чоловік, та ще й при грошах, увесь рік вся родина буде здорова і житиме в достатку. Якщо ж першою завітає стара жінка — сім’ю обсядуть усілякі негаразди. Тому старим бабусям цього дня краще сидіти вдома. Після Введення і до Благовіщення (07.04) вважається за великий гріх копати чи орати землю, «бо вона спочиває і на літо сили набирає». Якщо цього дня і до Катерини (7) триматиметься потепління, морозів не буде до Варвари (17). Старі люди кажуть: «Скільки на Введення води — стільки на Юрія Весняного (06.05) трави. Якщо день буде морозний — усі наступні свята будуть холодними.

Від дохристиянських часів свято Катерини вважається днем дівочої долі. «Від долі не втечеш, не сховаєшся, а свого судженого і конем не об’їдеш», —  кажуть у народі. Єгиптянка Катерина була вродливою і багатою дівчиною. Вона проповідувала вчення Ісуса Христа і вважала себе його нареченою. Імператор Максиміліан (початок  ІV ст. н. е.), який переслідував перших християн, наказав її убити. Нині мощі Святої у храмі на Синайській горі, а на місці страти споруджено мармурову колону з викарбуваним на ній зображенням голови Великомучениці. З глибокої давнини зберігається у нас звичай «закликання долі». На Катерини під час вечорниць дівчата обгортають чистим рушником горщик із кашею і виходять на подвір’я. Повертаючись на чотири боки, гукають: «Катерино,  доле наша, покрий голівоньку — дам каші!» З якого боку чувся якийсь голос (закукурікав півень, загавкав пес, промукала корова чи заіржав кінь), звідти і слід було чекати судженого.

Якщо на Катерини почалися відлиги і туман — морозів найближчим часом не буде, але похолодання наступатиме.

На свято Андрія (Калити), що входить до свят сонячного циклу, ворожінь більше, ніж на Катерини. В ньому беруть участь хлопці й дівчата. Обрядова гра на вечорницях «Калита» (калата, калета, маланда, маламай) досі посідає особливе місце серед інших звичаїв андріївського свята. 

Якщо на Андрія водойми вже скуті міцним льодовим покровом і стоїть тиха погода, зима буде спокійною; якщо день вітряний — зима докучатиме заметілями.

Свято Миколая Чудотворця — радісний день для дітвори. У сімейному колі, в усіх дитячих закладах малюкам роздають подарунки «від Святого Миколая», напучують їх побажаннями, щоб добре поводилися, поважали старших, були в усьому взірцем.


 

«Від Миколая зима силу набирає», — каже народна мудрість. Зазвичай 17, 18, 19 грудня починаються справжні морози, замерзають річки. Якщо протягом цих днів випаде багато снігу, літо буде дощове, щедре на сіножаті.

Добігає свого часу рік, що минає. Він не приніс нам перемоги над агресором і  сподіваного миру. Суспільство роздирають чвари в боротьбі за владу в низах. У верхах ніби не чують невдоволення людей тим, що Революція гідності й  досі не змінила корумпованого устрою держави. За давнім звичаєм напередодні Нового року слід навести лад у своєму господарстві. Весь непотріб винесіть на смітник і спаліть. Це так просто. Але хочеться передусім порядку не лише у власному домі, а й у державі. Сподіватимемося, що рік Червоної мавпи за східним календарем, тварини непередбачуваної поведінки, принесе нам більше позитиву, ніж негативу. І не забуваймо невмирущий заклик Тараса Шевченка: «Борітеся — поборете! Вам Бог помагає!»

НАШ КАЛЕНДАР

1 грудня    —     День прокуратури; Всесвітній день боротьби зі СНІДом

2 грудня    —    Міжнародний день боротьби за скасування рабства

3 грудня    —     Міжнародний день людей з обмеженими можливостями

4 грудня    —     Введення до храму Пресвятої Богородиці. Третя Пречиста

5 грудня    —     День працівників статистики; Міжнародний день добровольців заради економічного і соціального розвитку

6 грудня    —     День Збройних сил України

7 грудня    —     День місцевого самоврядування

7—13 грудня —     Всесвітній тиждень права

9 грудня    —     Міжнародний день боротьби з корупцією

10 грудня   —     День прав людини

11 грудня   —     День гір

12 грудня   —     День Сухопутних військ України

13 грудня   —     День благодійництва

14 грудня   —     День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

15 грудня   —     День працівників суду

17 грудня   —     День працівників Державної виконавчої служби

18 грудня   —     Міжнародний день мігрантів

19 грудня   —     День адвокатури; Святителя Миколая Чудотворця

20 грудня   —     День поліції; Міжнародний день людської солідарності

22 грудня   —     День енергетика; День працівників дипломатичної служби

24 грудня   —     День працівників архівних установ

25 грудня   —     Різдво за Григоріанським календарем

31 грудня   —     Зустріч Нового року

 

http://ukurier.gov.ua/uk/articles/vid-mikolaya-zima-silu-nabiraye/